Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy grozi nam epidemia chorób kręgosłupa? Odpowiada prof. Robert Gasik

Udostępnij:
Choroby kręgosłupa wpływają na pogorszenie jakości życia, tymczasem decydenci bagatelizują problem. Czy jest zbyt duży, aby móc go szybko rozwiązać i grozi nam epidemia? O tym mówi prof. Robert Gasik, kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
Aż 80 procent populacji krajów rozwiniętych może skarżyć się na dolegliwości kręgosłupa. Oficjalnie 6 mln Polaków choruje na schorzenia związane z kręgosłupem, ale według prof. Gasika liczba ta może zostać zwiększona o kolejne 2 mln, ponieważ część osób próbuje rozwiązywać problem samodzielnie. Oznacza to, że w Polsce na kręgosłup choruje 20 procent populacji. Dolegliwości bólowe dolnej części kręgosłupa plasują się na pierwszym miejscu dolegliwości bólowych w ogóle. Wiążą się nierzadko z pracą zawodową.

- W starzejącym się społeczeństwie pojawia się coraz więcej osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa- uczulał prof. Gasik podczas konferencji Reumatologia 2016 zorganizowanej przez HPM na zlecenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. – Jesteśmy na początku epidemii chorób kręgosłupa a nic z tym nie robimy. Choroby reumatyczne jeszcze zwiększają liczbę osób z dolegliwościami kręgosłupa. Aż u 46 procent chorych na RZS dochodzi do zajęcia szyjnego odcinka kręgosłupa. 40 procent ma zmiany, które można zakwalifikować jako zagrażające życiu. Główną przyczyną zgonów jest niestabilne połączenie między głową a kręgosłupem pękające w razie mocnego uderzenia – np. wypadku.

Jakie są dostępne opcje lecznicze dla pacjentów z chorym kręgosłupem? Popularne to leki przeciwbólowe, ale możliwe jest także leczenie chirurgiczne, choć tutaj chirurdzy raczej starają się nie kwalifikować do operacji, wybierając najtrudniejsze przypadki – tak dużo jest chorych wymagających pomocy. Ale jakie to metody? Chirurgia klasyczna, małoinwazyjna i minimalnie inwazyjna. W NIGRiR dostępna jest w klinice prof. Gasika neuroliza polegająca na wyłączeniu przewodzenia sygnału nerwowego na pewien okres – na przykład 6 miesięcy. To metoda minimalnie inwazyjna stosowana u osób niekwalifikujących się do leczenia operacyjnego na przykład ze względu na choroby współistniejące eliminujące możliwość znieczulenia, ale także w sytuacji dużego zaawansowania choroby lub u osób młodych.

Prof. Gasik jest inicjatorem akcji Zdrowy Kręgosłup, który ma poprawić świadomość społeczną oraz lekarzy POZ odnośnie chorób kręgosłupa, przyczynić się do ich wcześniejszego wykrywania i leczenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.