Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Czy inhibitory kotransportera glukozowo-sodowego 2 (iSGLT2) znajdą zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych?

Udostępnij:
Chorzy z rozpoznaniem zapalenia naczyń z obecnością przeciwciała ANCA, jak również chorzy z zajęciem nerek w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego mogą odnosić korzyść ze stosowania iSGLT2.
Inhibitory kotransportera glukozowo-sodowego (iSGLT2) to nowa grupa leków hipoglikemicznych, których mechanizm działania oparty jest na hamowaniu wychwytu zwrotnego glukozy, jak również sodu w nerkach. Wobec czego stosowanie leku powoduje wydalanie glukozy z moczem, co wiąże się z utratą kalorii i może pomóc pacjentowi w redukcji masy ciała. W kolejnych badaniach klinicznych wykazano, iż iSGLT2 mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz śmiertelność, a także zmniejszają progresję przewlekłej choroby nerek (w tym albuminurię) oraz poprawiają parametry niewydolności serca. Wobec uzyskanych wyników zaprojektowano kolejne badanie, które miało na celu ocenę działania nefroprotekcyjnego.

Badanie DAPA-CKD okazało się przełomowe. Stosowanie dapagliflozyny w grupie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek – zarówno z cukrzycą, jak i bez – związane było z poprawą funkcji nerek, obniżeniem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, przy dobrym profilu bezpieczeństwa pacjentów. Nie obserwowano u pacjentów cukrzycowej kwasicy ketonowej ani ciężkiej hipoglikemii, przy obniżonym GFR działanie glukuzoryczne leku jest osłabione. Dapagliflozyna aktualnie ma trzy wskazania do zastosowania: cukrzyca t.2, niewydolność serca, przewlekła choroba nerek.

Na łamach najnowszego wydania „Annals of the Rheumatic Diseases” Säemann i Kronbichler wskazują, że w oparciu o dotychczasowe doświadczenia chorzy z rozpoznaniem zapalenia naczyń z obecnością przeciwciała ANCA , a także chorzy z zajęciem nerek w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego mogą odnosić korzyść ze stosowania iSGLT2.

Analizując znane mechanizmy działania nefroprotekcyjnego na układ sercowo-naczyniowy oraz działanie metaboliczne – iSGLT2 mogą istotnie wpłynąć na rokowanie chorych reumatologicznych.

Należy podkreślić, że zarówno w zapaleniu naczyń, jak i w toczniowym zapaleniu nerek skróceniu ulega przewidywana długość życia, a najczęstszymi przyczynami zgonu są incydenty sercowo-naczyniowe obok chorób nowotworowych i infekcyjnych. W badaniu DAPA-CKD brali udział chorzy z kłębuszkowym zapaleniem nerek, w tym z nefropatią IgA, u których po zastosowaniu dapagliflozyny notowano znaczną redukcję białkomoczu i poprawę funkcji nerek.

Uzyskane wyniki sugerują, że określona grupa chorych z nefropatią IgA może odnieść większe korzyści ze stosowania iSGLT2 niż z leczenia immunosupresyjnego. Rozpoznanie choroby autoimmunologicznej było kryterium wykluczającym przy rekrutacji chorych do tego badania i brakuje danych z badań randomizowanych dotyczących chorych z zapaleniem naczyń lub toczniem układowym.

Aktualnie oczekuje się pilnego przeprowadzenia randomizowanych badan klinicznych zastosowania iSGLT2 u chorych z rozpoznaniem zapalenia naczyń oraz tocznia układowego.

Opracowanie: dr n.med. Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.