Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy przebyta w dzieciństwie choroba nowotworowa zwiększa ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne?

Udostępnij:
W leczeniu chorób nowotworowych u dzieci dokonano ogromnego postępu, czego skutkiem jest wysoki odsetek przeżyć 5-letnich ( w krajach północnej Europy ok. 80%). Wiadomo jednak, iż stosowane metody leczenia mają również działania niepożądane, niekiedy nawet bardzo odległe w czasie.
Dotychczas opublikowano wiele prac kazuistycznych występowania chorób autoimmunologicznych u osób z choroba nowotworową w wywiadzie chorobowym. Przyczyny występowaniach choroby autoimmunologicznej po przebytej chorobie nowotworowej upatruje się w zaburzeniach układu immunologicznego, które mogą być następstwem procesu nowotworowego, jak również zastosowanego leczenia. Chemioterapeutyki oraz radioterapia mogą w istotny sposób upośledzać funkcję komórek układu odpornościowego. W praktyce stosunkowo często obserwuje się u tych pacjentów zaburzenia odpowiedzi immunologicznej po wykonywanych szczepieniach.
Aby zbadać zakres problemu występowania chorób autoimmunologicznych u osób, które w dzieciństwie były leczone z powodu nowotworu wykorzystano narodowe rejestry chorych z nowotworami, które następnie powiązano z danymi pochodzącymi z narodowych rejestrów hospitalizacji. Łącznie z baz obejmujących populację Szwecji, Dani i Islandii wyłoniono grupę 20 361 pacjentów, którzy w dzieciństwie przebyli nowotwór. Do grupy badanej dobrano odpowiednią grupę kontrolną.
U pacjentów po leczeniu w dzieciństwie choroby nowotworowej ryzyko hospitalizacji z rozpoznaniem choroby autoimmunologicznej było zwiększone 1,4 razy w stosunku do populacji ogólnej
Statystycznie istotny wzrost ryzyka zachorowania na chorobę autoimmunologiczną potwierdzono u pacjentów, którzy w dzieciństwie chorowali na białaczkę, ziarnice złośliwą, guz nerki i nowotwór CUN. W analizie uwzględniono 33 choroby autoimmunologiczne, dla 11 z nich potwierdzono wpływ przebytej w dzieciństwie choroby nowotworowej. Najczęstsze spośród tych schorzeń to: autoimmunologiczna anemia hemolityczna, choroba Addisona, guzkowe zapalenie naczyń, przewlekła reumatyczna choroba serca, twardzina ograniczona, samoistna małopłytkowość, choroba Hashimoto, anemia złośliwa, sarkoidoza, zespół Sjögrena i cukrzyca insulinozależna.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.