Czynniki pokarmowe wpływające na stężenie kwasu moczowego w surowicy. Co z zieloną herbatą?
Autor: Katarzyna Bakalarska
Data: 16.09.2013
Źródło: Teng GG, Tan CS, Santosa A, Saag KG, Yuan JM, Koh WP. Serum urate levels and consumption of common beverages and alcohol among Chinese in Singapore. Arthritis Care & Research, Vol.65, No.9, September 2013, pp 1432–1440
Stężenie kwasu moczowego w surowicy jest wypadkową wielu czynników, zarówno endogennych (np. upośledzone wydalanie), jak i środowiskowych, w tym diety. Jak wiadomo szereg produktów pokarmowych może potencjalnie zwiększać stężenie kwasu moczowego w surowicy.
Hyperurykemia jest jednym z głównych czynników ryzyka dny moczanowej, jak również związana jest z ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Stężenie kwasu moczowego w surowicy jest wypadkową wielu czynników, zarówno endogennych (np. upośledzone wydalanie), jak i środowiskowych, w tym diety. Jak wiadomo szereg produktów pokarmowych może potencjalnie zwiększać stężenie kwasu moczowego w surowicy. Należą do nich między innymi mięsa - podroby, owoce morza, niektóre warzywa. Szczególne znaczenie dla hyperurykemii ma spożycie alkoholu (szczególnie piwa), który sam jest donorem puryn (prekursorów kwasu moczowego), ponadto jego metabolity mogą upośledzać wydalanie kwasu moczowego. W jednym z badań analizowano wpływ spożywanych napojów (zielona i czarna herbata, napoje gazowane, soki owocowe, alkohol) na stężenie kwasu moczowego w surowicy w populacji chińskiej. Badaniem objęto ponad 480 uczestników, w wieku 45-74 lata (średnio 57,6 lat, 44% mężczyzn), od których uzyskano dane dotyczące m.in. stylu życia, chorób towarzyszących oraz diety. Po raz kolejny potwierdzono związek pomiędzy spożywaniem alkoholu, a zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w surowicy. Nie wykazano związku pomiędzy hyperurykemią, a spożyciem czarnej herbaty, kawy, napojów owocowych oraz napojów gazowanych. Zaobserwowano natomiast związek (mniej silny niż w przypadku alkoholu) pomiędzy spożyciem zielonej herbaty, a zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w surowicy. Relacja ta była niezależna od spożywania innych napojów oraz występowania innych znanych czynników ryzyka hyperurykemii jak: wiek, płeć, BMI, czynniki dietetyczne, funkcja nerek i stężenie trójglicerydów. Możliwych przyczyn tego zjawiska autorzy upatrują w odmiennej technologii produkcji obu rodzajów herbaty - która wpływa na wytwarzanie związków o charakterze polifenoli (zarówno czarna, jak i zielona herbata pochodzą z tego samego gatunku rośliny Camellia sinensis).