REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynniki predykcyjne niezdolności do pracy w grupie chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów w obserwacji 3 letniej od chwili postawienia diagnozy

Udostępnij:
Według danych epidemiologicznych na reumatoidalne zapalenie stawów choruje około 0,6-0,8% populacji. Choroba ma charakter postępujący, prowadzi do niepełnosprawności, która staje się przyczyną niezdolności do pracy.
Według najnowszych danych obejmujących chorych leczonych według zasad wczesnego rozpoznania i agresywnej terapii ukierunkowanej na osiągnięcie remisji największy wzrost liczby chorych niezdolnych do pracy obserwuje się po pierwszym roku trwania choroby, następnie wraz z czasem trwania choroby liczba ta wolno rośnie. Celem prezentowanego badania było określenie czynników predysponujących chorych z RZS do utraty zdolności do pracy.

Badanie przeprowadzono w Szwecji na podstawie danych z narodowego rejestru, zgromadzonych w okresie 1999-2007, dotyczących 3029 chorych w wieku 19-59 lat z ustalonym rozpoznaniem wczesnego RZS (objawy kliniczne choroby trwały ≤12 miesięcy przed ustaleniem diagnozy). Informacje odnośnie zwolnień lekarskich oraz rent uzyskano ze szwedzkiej Agencji Ubezpieczenia Społecznego. Dla wszystkich chorych ustalono wyjściową zdolność do pracy, którą oceniono na podstawie liczby dni przepracowanych 1 miesiąc przed ustaleniem diagnozy, wprowadzono podział na 3 grupy: wyjściowa pełna zdolność do pracy (30 dni), wyjściowa częściowa zdolność do pracy (1-29 dni pracy), wyjściowo niezdolni do pracy (0 dni zdolności do pracy). 71% pacjentów, którzy wyjściowo (przed postawieniem rozpoznania) mieli pełną zdolność do pracy było nadal całkowicie zdolnych do pracy po 3 latach trwania choroby, w tej grupie tylko 5% chorych po 3 latach trwania choroby była całkowicie niezdolna do pracy. Wśród pacjentów z częściową wyjściową zdolnością do pracy i całkowitą wyjściową niezdolnością do pracy odsetek pacjentów w pełni zdolnych do pracy wynosił odpowiednio 36% i 18%.

Najistotniejszym czynnikiem predysponującym do niezdolności do pracy (uzyskanie renty inwalidzkiej, korzystanie ze zwolnień lekarskich) okazała się wyjściowa ocena zdolności do pracy. Innymi istotnymi czynnikami była wartość HAQ, DAS 28, VAS, liczba bolesnych stawów, wiek i wykształcenie chorego. Nie wykazano zależności niezdolności do pracy u pacjentów z RZS dla wartości OB i CRP.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.