Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Czynniki wpływające na sprawność funkcjonalną chorych na RZS w perspektywie długoterminowej

Udostępnij:
Jednym z wniosków z omawianych badań jest stwierdzenie, że w przeciwieństwie do czynników socjoekonomicznych choroby towarzyszące RZS nie wpływają na odległe rokowanie dotyczące sprawności ocenianej kwestionariuszem HAQ.
Z obserwacji brytyjskich naukowców wynika, że czynnikami mającymi znaczenie dla sprawności funkcjonalnej w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) w perspektywie długoterminowej są czynniki socjoekonomiczne. Czynniki te wpływały na stopień upośledzenia sprawności w sposób niezależny od aktywności choroby.

Nieoczekiwanie nie wykazano wpływu wyjściowo występujących schorzeń współistniejących na rokowanie odległe dotyczące funkcjonowania, oceniane na podstawie kwestionariusza oceny stanu zdrowia – HAQ (health assessment questionnaire). Punkt odcięcia stanowiła wartość HAQ ≥1,5 (przyjęta za wartość wysoką).

Badacze wykazali, że głównymi zmiennymi wpływającymi na sprawność w ocenie pięcio- i dziesięcioletniej były wiek w chwili wystąpienia choroby, płeć żeńska i czynnik etniczny. Nie wykazano natomiast znaczącego wpływu chorób współistniejących. Do oceny wpływu chorób towarzyszących posłużono się wskaźnikiem RDCI (Rheumatic Diseases Comorbidity Index). Wskaźnik RDCI obejmuje schorzenia ujęte w ośmiu zdefiniowanych grupach, m.in. choroby sercowo-naczyniowe, choroby płuc, nowotwory, złamania, zaburzenia depresyjne i inne. Badaniem prospektywnym objęto kohortę 2,7 tys. pacjentów z rozpoznaniem RZS w średnim wieku 56 lat. Niemal 67 proc. spośród badanych stanowiły kobiety.

Wyniki badania Busby i wsp. wskazują, że w przeciwieństwie do czynników socjoekonomicznych wyjściowo występujące choroby towarzyszące RZS nie wpływają na odległe rokowanie dotyczące sprawności ocenianej kwestionariuszem HAQ. Płeć żeńska, wiek w chwili wystąpienia RZS oraz pochodzenie etniczne związane były z wyższymi wartościami HAQ (≥1,5), definiującymi upośledzenie sprawności większego stopnia. Wyniki badania rzucają nowe światło na wyjściową ocenę rokowania u chorych na RZS.

Opracowanie: dr n. med. Marta Madej
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.