Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dla kogo gronostaje? Zobacz kto będzie rządził uczelniami do 2020 roku

Udostępnij:
Sprawdziliśmy wyniki wyborów na stanowiska rektora w dwunastu uczelniach medycznych. Wiemy gdzie pozostał dotychczas urzędujący rektor, a gdzie pojawił się nowy, a także kto ma największe szanse wygrać tam i gdzie wybory jeszcze trwają.
Nowi rektorzy

Zmiany są w Poznaniu. Profesor Andrzej Tykarski, kierownik katedry i kliniki hipertensjologii, angiologii i chorób wewnętrznych, Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Marcinkowskiego został rektorem poznańskiej uczelni medycznej.

Głosowanie odbyło się w pierwszych dniach marca. Wynik to 169 głosów „za” przy 190 głosujących. W wyścigu o fotel rektora w Poznaniu startowała także dr hab. Anna Posadzy-Małaczyńska, szefowa katedry medycyny rodzinnej.

Profesor jest prezydentem-elektem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. To kontrolowana zmiana warty na stanowisku rektora poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nowy rektor dotychczas był prorektorem do spraw organizacji, promocji i rozwoju uczelni. Wygrał uzyskując poparcie ustępującego rektora, profesora Jacka Wysockiego.

Profesor Andrzej Tykarski urodził się 20 grudnia 1957 roku w Koszalinie. W 1982 roku ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał w 2005 roku. Od 2010 roku pełni funkcję kierownik katedry i kliniki hipertensjologii, angiologii i chorób wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od 2006 do 2014 roku był także konsultantem wojewódzkim z zakresu hipertensjologii.

Czytaj też rozmowę z nowym szefem poznańskiej uczelni pod tytułemi: "Profesor Andrzej Tykarski o swojej pracy na stanowisku rektora: To nie będzie rewolucja, a ewolucja".

Na czele Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku do 2020 roku będzie stał profesor Adam Krętowski, dotychczasowy prorektor do spraw nauki i współpracy międzynarodowej. Profesor został wybrany na nowego rektora na początku marca. Był jedynym kandydatem. Otrzymał 92 głosy "za" i dwa "przeciw". Wcześniej rektorem był profesor Jacek Nikliński.

Profesor Adam Krętowski ma 49 lat. Jest absolwentem wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białystoku. Od 25 lat pracuje na uczelni. Przez dwie kadencje prorektor do spraw nauki i współpracy międzynarodowej. To pomysłodawca utworzenia i kierownik Centrum Badań Klinicznych i profesor zwyczajny w klinice endokrynologii, diabetologii I chorób wewnętrznych.

Nowym rektorem w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie będzie profesor Bogusław Machaliński. Zastąpi on dotychczasowego rektora, czyli profesora Andrzeja Ciechanowicza.

Głosowanie odbyło się 17 marca, a nowy rektor to kierownik zakładu patologii ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zmiany są także w bydgoskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Nowym szefem, czyli prorektorem uniwersytetu ds. Collegium Medicum, została profesor Grażyna Odrowąż-Sypniewska, dotychczas kierownik Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego.

W głosowaniu wzięło udział 200 elektorów, oddano 198 ważnych głosów. Za kandydatem głosowało 153 elektorów, przeciw było 35. 10 osób wstrzymało się od głosu.

Nowa prorektor ukończyła studia na kierunku biologia ze specjalnością biochemia na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z nauk przyrodniczych otrzymała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, a z nauk medycznych na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja). Aktywnie działa w krajowych i zagranicznych towarzystwach naukowych; jest także redaktorem naczelnym czasopisma Journal of Medical Research oraz członkiem komitetów redakcyjnych 4 zagranicznych czasopism z IF.

Rektorzy, którzy pozostali na kolejną kadencję

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach nie ma zmiany warty. Wybory na rektora i prorektorów uczelni odbyły się tam w styczniu. W wyniku głosowania rektorem na kadencję został ponownie profesor Przemysław Jałowiecki.

Rektor uniwersytetu na Śląsku urodził się w 1954 roku w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Algierze i na wydziale lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1979 roku został absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Był stażystą jednostek naukowych w Lozannie, Bonn, Protaras (Cypr) oraz Cala Blava (Hiszpania).

Profesor jest specjalistą z anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej, a także kierownikiem katedry anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej oraz oddziału klinicznego anestezjologii i intensywnej terapii wydziału lekarskiego SUM-u.

Po raz kolejny tego samego rektora wybrano we Wrocławiu. Tam na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich wybory już się odbyły. Wynik był jednoznaczny. 174 elektorów zagłosowało za wyborem profesora Marka Ziętka na kolejną kadencję. 23 głosy były "przeciw", a trzy okazały się nieważne. Nowa kadencja rektora rozpocznie się we wrześniu.

Marek Ziętek urodził się w 1951 roku, w Kłodzku. Jest stomatologiem specjalizującym się w protetyce i parodontologii.

W 1974 ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1980, habilitował się w 1991 na macierzystej uczelni na podstawie pracy pt. Aktywność granulocytów obojętnochłonnych w pomłodzieńczym zapaleniu przyzębia. W 1999 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Jako naukowiec zawodowo związany z Akademią Medyczną we Wrocławiu, przekształconą w 2012 w Uniwersytet Medyczny. W 2004 objął stanowisko profesora zwyczajnego.

"Nowy-stary" rektor będzie także rządzić w Lublinie. Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego zdecydowali, że profesor Andrzej Drop będzie rządził uczelnią drugą kadencję. Obecny rektor nie miał "groźnych" kontrkandydatów w wyborach. Zagłosowało na niego 412 z 434 elektorów.

Profesor Andrzej Drop urodził się w 1950 roku w Kraśniku Lubelskim. Studiował na wydziale lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Dyplom lekarza medycyny uzyskał w 1974 roku.

Przez 13 lat pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego z zakresu Radiologii w byłym woj. tarnobrzeskim, a w 1999 roku objął stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego do spraw Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w województwie lubelskim. Jest członkiem Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN.

Wybory w toku

W przypadku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kandydat-rektor wygra, bo... nie znaleźli się rywale.

18 marca minął termin zgłaszania kandydatów na stanowisko rektora, a jedyną osobą która ubiega się o pracę jest profesor Radzisław Kordek. Jego kandydaturę na rektora musi jeszcze zaakceptować kolegium elektorów w wyborach, które zaplanowano na 6 kwietnia.

Radzisław Kordek ma 53 lata. Jest specjalistą w zakresie patomorfologii i patologii onkologicznej. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od tego samego roku pełni funkcję kierownika Katedry Onkologii, a od 2008 roku funkcję prorektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą UM w Łodzi.

Kto zostanie rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego? Tego jeszcze nie wiadomo. Wybory odbędą się 4 kwietnia. Znamy za już kandydatów na to stanowisko. Zgłosili się: profesor Andrzej Basiński, obecny prorektor do spraw klinicznych i kierownik katedry i kliniki medycyny ratunkowej; profesor Jacek Bigda, dyrektor biura do spraw strategii i współpracy międzynarodowej, kierownik katedry biotechnologii medycznej oraz doktor Marcin Gruchała, obecny prorektor do spraw studenckich, kierownik katedry i kliniki kardiologii.

Kandydaci są już po spotkaniach przedwyborczych.

Podobnie jest na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Tu wybory dopiero się odbędą. Kandydatów jest dwóch. To profesor Marek Kulus i profesor Mirosław Wielgoś.

Marek Kulus to dotychczasowy prorektor uczelni do spraw dydaktyczno – wychowawczych. ukończył I Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie. Jego zainteresowania kliniczne i naukowe koncentrują się wokół problemów dotyczących pneumonologii i alergologii dziecięcej. Jest autorem lub współautorem ok. 180 prac i doniesieo zjazdowych, opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.

Marek Wielgoś to specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii. Jego główne zainteresowania medyczne skupiają się wokół zagadnień związanych z patologią ciąży, perinatologią, diagnostyką, terapią płodu oraz ultrasonografią. Jest dziekanem I Wydziału Lekarskiego WUM, jest też prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

W Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego trwa jeszcze zgłaszanie kandydatów. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie tam do zaciętej walki o o fotel rektora, którą rozegrają między sobą dotychczasowy szef Prof. Piotr Laidler i dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Tomasz Grodzicki.

Kością niezgody i przedmiotem kłótni w Krakowie jest dokonana przez Laidlera obsada stanowiska dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego, jednego z największych szpitali klinicznych w kraju. Dyrektorem jest Barbara Bulanowska. Ma swoich fanów (którzy podkreślają, że wyprowadziła szpital na finansową prostą) i wrogów (którzy decyzję Leidlera określają słowami "błąd personalny). Emocje, które narosły wokół działań pani dyrektor – będą miały bezpośredni wpływ na wynik wyborów rektora.

W Olsztynie za pewniaka uchodzi Wojciech Maksymowicz, były wiceminister zdrowia i obecny szef uczelni (tytułowany: dziekan wydziału nauk medycznych) . Stoi za nim mocny wynik. Studenci jego uczelni w tym roku w 100 proc. zdali Lekarski Egzamin Państwowy. Takiego wyniku nie odnotowała wcześniej żadna uczelnia. Gdy wygra wybory – dostanie od rektora Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego misję przekształcenia Wydziału Lekarskiego tej uczelni w Collegium Medicum, wzorem Krakowa i Bydgoszczy. Czy będzie miał kontrkandydatów? Na razie nie wiadomo, zgłoszenia jeszcze trwają.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.