REUMATOLOGIA
Krystalopatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Hyperurykemia a ryzyko zachorowania na dnę moczanową

Udostępnij:
Wysokie stężenie kwasu moczowego jest przyczyną powstawania złogów kryształów moczanu sodu, które skutkują tworzeniem się stanu zapalnego stawów. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost odsetka osób w populacji ogólnej (zwłaszcza w starszym wieku) z wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi. Jest to problem cywilizacyjny związany ze zmianami warunków życia. Potrzebna jest zatem wiedza dotycząca zapadalności na dnę moczanową, aby móc wprowadzić odpowiednie programy profilaktyczne.
Analizowano dane 18 889 osób bez rozpoznania dny moczanowej , u których bazowo został oznaczony poziom kwasu moczowego. Czas obserwacji wynosił 15 lat, mediana czasu obserwacji 11.2 roku, dając w przeliczeniu wartość 212 363 osobolat. Odsetek zachorowań na dnę moczanową, rozpoznawaną na podstawie objawów klinicznych był różny w zależności od stężenia kwasu moczowego, dla wartości <6mg/dl wyniósł 1,1% dla stężenia ≥10mg/dl – 49%. Skorygowane ryzyko zachorowania na dnę moczanową wzrastało wraz z wartością stężenia kwasu moczowego, i tak odpowiednio dla stężenia kwasu moczowego 6-6.9 mg/dl wynosiło 2.7, dla 7-7.9 mg/dl- 6.6 , 8-8.9 mg/dl – 15; 9-9.9mg/dl 30, dla stężenia ≥10mg/dl już 64.

Wyniki tego badania dowodzą, iż nawet przy bardzo wysokich stężeniach kwasu moczowego ≥10mg/dl mimo wielu lat obserwacji u około połowy osób nie dochodzi do rozwoju dny moczanowej. Jest to dowodem na to, iż w rozwoju tej choroby bardzo istotny jest udział dodatkowych czynników zarówno genetycznych jak i środowiskowych.

Wśród znanych czynników ryzyka dny moczanowej wymienia się m.in. wiek, płeć, rasę. Mężczyźni mają większą skłonność do zachorowań na dnę moczanową. U kobiet w wieku prokreacyjnym stężenia kwasu moczowego są niższe, natomiast po menopauzie odsetek zachorowań u kobiet i mężczyzn się wyrównuje. Pozostaje również pytanie, czy przy stężeniach kwasu <7mg/dl możliwe jest zachorowanie na dnę moczanową.

Autorzy badania uważają , że ich analiza stanowi tylko przyczynek do dalszych badań i dyskusji. Konieczne są kolejne obserwacje optymalnie z wielokrotnymi pomiarami stężenia kwasu moczowego, jak również z wykorzystaniem nowoczesnych technik obrazowania tj. dwuenergetyczna tomografia komputerowa, która stanowi czułą i obiektywną metodę wykrywania złogów moczanu sodu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.