Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak obniżyć ryzyko zgonu związane z wysokim stężeniem kwasu moczowego? Zalecamy aktywność fizyczną!

Udostępnij:
Publikacje z ostatnich lat wskazują jednoznacznie na związek między wysokim poziomem kwasu moczowego a zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, a także ryzykiem zgonu niezależnie od przyczyny.
Opinie ekspertów odnośnie leczenia bezobjawowej hyperurykemii są podzielone, gdyż nie ustalono czy ryzyko działań niepożądanych wynikających ze stosowania farmakoterapii przewyższy potencjalną korzyść z zastosowanego leczenia. Naukowcy z Tajwanu zadali sobie pytanie jaki jest wpływ aktywności fizycznej na ryzyko zgonu u pacjentów z hiperurykemią.

Posłużono się danymi 467976 osób w wieku powyżej 20 lat. Badanie prowadzono w latach 1996-2008, z każdą z osób przeprowadzono ankietę , zgromadzono informacje dotyczące stanu zdrowia oraz pobrano na czczo próbkę krwi w celu oznaczenia poziomu kwasu moczowego. Czas aktywności fizycznej w czasie wolnym był odnotowywany przez uczestników badania. Osoby określane jako "w pełni aktywni fizycznie" deklarowali 30 min aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu. W czasie prowadzonej obserwacji (mediana 8,5 roku; 3,5 miliona pacjento-lat) zarejestrowano łącznie 12228 zgonów z różnych przyczyn.

W badanej grupie hyperurykemię (kwas moczowy >7,0 mg/dl) stwierdzono u 25,6% badanych. Skorygowany współczynnik ryzyka zgonu u tych osób wyniósł HR:1,22% w stosunku do osób z poziomem kwasu moczowego prawidłowym (5-5,9 mg/dl). W grupie osób nieaktywnych z hyperurykemią skorygowane ryzyko zgonu wynosiło HR: 1,27% w odniesieniu do osób z poziomem kwasu moczowego 5,0-5,9 mg/dl. U osób w pełni aktywnych z hyperurykemią ryzyko zgonu było o 11% mniejsze (HR 0,89), co oznacza, że korzyści wynikające z aktywności fizycznej przewyższają niekorzystny wpływ wysokiego stężenia kwasu moczowego na ryzyko zgonu. Przy takim samym poziomie kwasu moczowego osoby w pełni aktywne żyły 4-6 lat dłużej.

Autorzy badania na podstawie przeprowadzonej analizy udowodnili, iż aktywność fizyczna może obniżać negatywny wpływ wysokiego poziomu kwasu moczowego na ryzyko zgonu. Zatem aktywność fizyczna może być alternatywą wobec leczenia farmakologicznego u osób z hiperurykemią, zwłaszcza bezobjawową.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.