Karmienie piersią a ryzyko zachorowania na RZS
Autor: Andrzej Kordas
Data: 27.08.2015
Źródło: Breastfeeding and Risk of Rheumatoid Arthritis: A Systematic Review and Metaanalysis. Chen H, Wang J, Zhou W, Yin H, Wang M. J Rheumatol. 2015 Jul 15
Karmienie piersią noworodków i niemowląt jest aktualnie szeroko promowane. Pokarm matki jest najlepiej dostosowany do potrzeb małego dziecka i zapewnia optymalny rozwój oraz ogólny stan zdrowia człowieka. Karmienie piersią w dzieciństwie ma wpływ na występowanie chorób w wieku dorosłym, na co wskazują badania obserwacyjne.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba o nieznanej przyczynie. Powszechnie uważa się, że determinowana jest przez wiele różnych czynników: genetycznych, środowiskowych, hormonalnych. Czy zatem karmienie piersią we wczesnym okresie życia, jako potencjalny czynnik środowiskowy, ma wpływ na ryzyko zachorowania na rzs? Wyniki dotychczas opublikowanych prac nie były jednoznaczne, dlatego celem prezentowanej pracy było przeprowadzenie metaanalizy, aby określić ten wpływ. Na podstawie danych pochodzących z 6 badań (wyszukanych w sposób systematyczny) oraz w oparciu o metody analizy statystycznej (random-effects, model zakładający statystyczną niejednorodność wyników badań) wyliczono skorygowany iloraz szans (aOR ) zachorowania na RZS. Badanie objęło łącznie dane 143670 osób w tym 1672 z RZS. W grupie osób karmionych piersią ryzyko zachorowania na RZS było istotnie mniejsze (OR 0.675, p=0,014). W analizie z podziałem na podgrupy uzyskano następujące wyniki: u osób karmionych piersią przez okres 1-12 miesięcy OR 0.783, p=0,015, u karmionych piersią >12 miesięcy (OR 0.579, p,0.0005).
Przeprowadzona metaanaliza sugeruje korzystny wpływ karmienia piersią dziecka na ryzyko późniejszego zachorowania na RZS i to niezależnie od czasu trwania tego karmienia.
Przeprowadzona metaanaliza sugeruje korzystny wpływ karmienia piersią dziecka na ryzyko późniejszego zachorowania na RZS i to niezależnie od czasu trwania tego karmienia.