REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Komórki macierzyste mogą zmniejszać ból kolana po operacji w zapaleniu stawów

Udostępnij:
Coraz większą uwagę przykuwają komórki macierzyste i ich możliwe zastosowanie w terapii wielu chorób. Naukowcy z USA próbowali sprawdzić ich działanie na zniszczone łąkotki.
Wyniki niedużego badania opublikowanego w Journal of Bone and Joint Surgery wskazują, że pojedyncza iniekcja mezenchymalnych komórek macierzystych zmniejsza ból i przyspiesza regenerację łąkotek.

Mezenchymalne komórki macierzyste należą do najlepiej przebadanych komórek macierzystych. Ze względu na możliwość różnicowania się z nich kolejnych komórek tkanki łącznej, wykazują właściwości regeneracyjne. Dodatkowo mogą działać przeciwzapalnie i immunomodulująco. Z tych powodów stały się przedmiotem badań naukowców z Los Angeles.

W badaniu przeprowadzonym w USA brało udział 55 pacjentów, w wieku 18-60 lat, którzy przeszli częściowe usunięcie łąkotek. Następnie pacjenci otrzymali po 7-10 dniach w dostawowej komórki macierzyste - grupa A(n=18) 50 milionów, grupa B (n=18) 150 milionów, natomiast uczestnicy przypisani do grupy C otrzymali hialuronian sodu - macierz, w której zawieszone były komórki podawane w grupach A i B. Po odpowiednim czasie (6 tygodni, 6 miesięcy, rok i 2 lata) wykonywano rezonans magnetyczny, aby sprawdzić stan łąkotek i ocenić bezpieczeństwo i skuteczność proponowanej procedury.

Okazało się, że nowa metoda była bezpieczna, choć jej skuteczność pozostawia pewne życzenia. Objętość łąkotek wzrosła o ponad 15% u 4 pacjentów grupy A i 1 pacjenta grupy B po roku. Po dwóch latach jednak wzrost objętości łąkotek nie był istotny statystycznie i utrzymał się tylko u 3 pacjentów z grupy A. Pacjenci poddani terapii ze zwyrodnieniową chorobą stawów zgłaszali większą ulgę w bólu niż ci z grupy kontrolnej.

Badanie wykazało, że użycie komórek macierzystych może być bezpieczną i skuteczną metodą leczenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jednocześnie trzeba podkreślić, że potrzebne są dalsze badania.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.