Specjalizacje, Kategorie, Działy

Krążki międzykręgowe mają zegary biologiczne

Udostępnij:
Brytyjscy naukowcy wyjaśniają, że podstawowymi przyczynami degeneracji krążków i bólu pleców są starzenie oraz stan zapalny. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Manchesterze wykazała, że oba zjawiska prowadzą do zaburzenia zegara biologicznego. Akcentują, iż dobrą ochroną dla zegarów biologicznych jest regenerujący sen.
Uważają, że pomocne może być również unikanie nocnych zmian oraz praca w regularnych godzinach. Ich zdaniem przeciwbólowe niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być skuteczniejsze, jeśli podczas ich zażywania weźmie się pod uwagę rytmy okołodobowe.

Dr Qing-Jun Meng przypomina, że w konsekwencji cyklu czuwania i spoczynku rano jesteśmy o około 2 cm wyżsi, niż w porze kładzenia się spać. Jego zdaniem odkrycie zegarów biologicznych w dyskach może po raz pierwszy wyjaśnić rytmiczną fizjologię kręgosłupa. Tłumaczy, iż dbanie o zegar biologiczny może się przydać w zarządzaniu leczeniem lub opóźnieniu początku bólu pleców.

Dwudziestoczterogodzinny zegar biologiczny ujawniono w tkance krążków transgenicznych myszy i w ludzkich próbkach. Autorzy publikacji z Annals of the Rheumatic Diseases śledzili białko zegara za pomocą bioluminescencyjnych markerów – ich błyski odpowiadały aktywności zegara dysku. Stan zapalny zaburza działanie zegara, ale leczenie pozwala odwrócić to zjawisko.

Prof. Judith Hoyland opowiada, że przeprowadzone badanie pokazuje, że jeśli z komórek krążka międzykręgowego myszy usunie się zegar biologiczny, w ciągu sześciu miesięcy stan zapalny stanie się bardzo widoczny, a dysk będzie cieńszy o 20-30 %. – W ciągu 12 miesięcy odkryliśmy dowody włóknienia, pogrubienia i bliznowacenia tkanki łącznej, a więc częstych objawów ludzkiej degeneracji dysków – dodaje. Naukowcy dowodzą, iż przyspieszone starzenie w bezzegarowym modelu wskazuje na to, że sprawny zegar może pomóc w spowolnieniu starzenia kręgosłupa i odroczeniu jego chorób.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.