Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie tocznia rumieniowatego układowego – aktualne rekomendacje

Udostępnij:
To pierwsza w polskim piśmiennictwie publikacja porządkująca aktualną wiedzę na temat tocznia rumieniowatego, ze szczególnym uwzględnieniem jego patogenezy, specyficznych narządowo obrazów klinicznych i dostępnego leczenia. Wydana nakładem Wydawnictwa Termedia książka „Toczeń rumieniowaty układowy” jest już dostępna w sprzedaży. Prezentujemy jeden z rozdziałów omawiający aktualne rekomendacje leczenia tego schorzenia.
- Toczeń rumieniowaty układowy zafascynował mnie – podobnie jak wielu innych lekarzy, patofizjologów, immunologów, a nawet artystów i pisarzy – wiele lat temu. Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach wiedza na temat tej niezwykłej choroby bardzo się poszerzyła, nadal wiele aspektów jej patogenezy, przebiegu klinicznego i reakcji na stosowane leczenie pozostaje niewyjaśnionych. Toczeń, znany od czasów Hipokratesa, ciągle jest bardzo tajemniczy, a metody jego leczenia nie są w pełni satysfakcjonujące ani dla lekarzy, ani dla chorych - mówi prof. Maria Majdan, redaktor książki.

Czytelnikom zainteresowanym tą tematyką, prezentujemy rozdział autorstwa prof. Marii Majdan „Leczenie tocznia rumieniowatego układowego – aktualne rekomendacje”.

- Aktualne rekomendacje leczenia tej choroby bardzo racjonalnie określają zasady postępowania w różnych postaciach choroby i w okresie jej zaostrzenia, a także zasady leczenia podtrzymującego reemisję. Największe problemy terapeutyczne pojawiają się w postaciach choroby przewlekle aktywnej oraz opornej na leczenie. W takich sytuacjach duże nadzieje pokłada się w lekach biologicznych- podkreśla prof. Majdan.

W ostatnich kilku latach pojawiły się rekomendacje EULAR i ACR dotyczące ogólnych zasad leczenia tocznia rumieniowatego układowego (TRU), neuropsychiatrycznej postaci TRU, toczniowego zapalenia nerek TZN, leczenia glikokortykosteroidami w chorobach autoimmunizacyjnych oraz ostatnio zasady leczenia ukierunkowanego na cel w TRU. Prezentowany rozdział książki uwzględnia te wytyczne.

Zachęcamy do lektury!

Rozdział dostępny TUTAJ

Książka skierowana jest zarówno do lekarzy zainteresowanych tym schorzeniem, jak i chorych cierpiących na toczeń rumieniowaty układowy.
Pozycja dostępna w sprzedaży na www.termedia.pl
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.