REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mavrililumab-nowy lek w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Udostępnij:
Mavrililumab jest przeciwciałem monoklonalnym, antogonistą receptora alfa dla GM-CSF (czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów). Jest to pierwszy lek o takim mechanizmie działania.
GM-CSF jest czynnikiem wzrostu dla leukocytów, reguluje funkcje i aktywność komórek zapalnych w tym makrofagów, wpływa na wydzielanie cytokin i ekspresję receptorów komórkowych. Zablokowanie receptora GM-CSF wpływa hamująco na proces zapalny i tłumi reakcję autoimmunologiczną.
W randomizowanym badaniu klinicznym 2 fazy ocenie poddano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania mevrilimumabu w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów o dużej i średniej aktywności. Lek podawany był przez 12 tygodni, w cotygodniowych iniekcjach podskórnych w dawkach 10, 30, 50, 100mg. Badanie randomizowane z grupą placebo przeprowadzono wśród 239 chorych, wszyscy otrzymywali stałą dawkę metotreksatu. Pierwotnym punktem końcowym było obniżenie aktywności choroby wyrażonej wskaźnikiem DAS28 przynajmniej o 1,2 po 12 tygodniach leczenia. Taki wynik odnotowano u 55,7% chorych leczonych mavrillimumabem i u 34,7% w grupie placebo. Skuteczność leczenia już po 2 tygodniach była istotnie wyższa w grupie leczonej i wzrastała w trakcie trwania terapii w porównaniu z grupą placebo. Leczenie było dobrze tolerowane, nie odnotowano istotnych reakcji nadwrażliwości, infekcji w tym także zakażeń oportunistycznych.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.