REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Migotanie przedsionków a reumatoidalne zapalenie stawów

Udostępnij:
Naukowcy z Bostonu postanowili sprawdzić, czy u pacjentów z RZS częściej występują zaburzenia rytmu takie jak migotanie przedsionków napadowe lub utrwalone. Przeanalizowano dane pochodzące z systemu ubezpieczeń zdrowotnych USA zgromadzone w okresie 01.01.2001-01.06.2008 dotyczące ponad 28 mln ludzi.
W oparciu o liczne dowody naukowe uważa się, iż reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Migotanie przedsionków, najczęściej występująca arytmia, jest również związana z chorobami układu krążenia. Przewlekły stan zapalny, charakterystyczny dla RZS przyspiesza proces powstawania miażdżycy. Istnieją doniesienia sugerujące wpływ czynników zapalnych na wystąpienie migotania przedsionków.

Naukowcy z Bostonu postanowili sprawdzić, czy u pacjentów z RZS częściej występują zaburzenia rytmu takie jak migotanie przedsionków napadowe lub utrwalone. Przeanalizowano dane pochodzące z systemu ubezpieczeń zdrowotnych USA zgromadzone w okresie 01.01.2001-01.06.2008 dotyczące ponad 28 mln ludzi. Spośród nich wyłoniono grupę chorych na RZS (20852 chorych), oraz odpowiednio dobraną grupę bez RZS (104 260 osób). Minimalny czas obserwacji w badanych grupach wynosił 2 lata. Drugą analizę przeprowadzono dla grupy chorych z RZS oraz odpowiednio dobranej grupy chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS).

Wskaźnik zapadalności w grupie chorych z RZS w przeliczeniu na 1000osób/rok wyniósł 4,0, natomiast w grupie bez RZS 2,8. W analizie wieloczynnikowej (model Cox'a) po uwzględnieniu licznych czynników ryzyka (np. cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, stosowane leki) współczynnik ryzyka wystąpienia migotania przedsionków nie był zwiększony w grupie chorych z RZS w porównaniu z grupą bez RZS (HR 1,1, 95% CI). Nie wykazano również zwiększonego ryzyka wystąpienia migotania przedsionków u chorych RZS względem chorych z ChZS.

Przeprowadzone badanie dowiodło, iż RZS nie jest czynnikiem ryzyka wystąpienia RZS.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.