Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Narkotyki śmiertelnym zagrożeniem dla chorych z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa

Udostępnij:
Zaburzenia powiązane z używaniem narkotyków zwiększają prawdopodobieństwo zgonu wewnątrzszpitalnego u chorych z ZZSK. Jest to wzrost 10-krotny w porównaniu z pacjentami z tym schorzeniem, którzy narkotyków nie używali.
Takie są wnioski z badań naukowców z University of Tennessee Health Science Center, przedstawione na konferencji reumatologicznej w USA. Zespół zbadał dane pochodzące z bazy danych Cerner Health Facts Database dotyczące 2125 dorosłych chorych na ZZSK, hospitalizowanych w latach 2015–2017. Uwzględniono 41 pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, którzy zmarli w trakcie hospitalizacji, oraz tych chorych z ZZSK, którzy nie zmarli w czasie pobytu w szpitalu.

Średni wiek zmarłych pacjentów z ZZSK wynosił 70 lat, 85 proc. stanowili mężczyźni, a 81 proc. ludzie rasy białej; 71 proc. osób miało nadciśnienie, 32 proc. chorobę nerek, a u 22 proc. stwierdzono zastoinową niewydolność serca.

Wśród pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa najczęstszą przyczyną zgonów była choroba sercowo-naczyniowa, a następnie infekcja, niewydolność oddechowa i złamania lub urazy, odpowiednio u 15, 14, 8 i 7 pacjentów. Niektórzy pacjenci mieli więcej niż jedną przyczynę śmierci odnotowaną w podsumowaniu karty zgonu.

Najczęstszymi kardiologicznymi przyczynami zgonów był zawał mięśnia sercowego i zatrzymanie akcji serca, natomiast głównymi przyczynami ostrej niewydolności oddechowej były zapalenie płuc i zatorowość płucna.

Badacze stwierdzili, że używanie narkotyków, w tym uzależnienie od opioidów, było istotnie powiązane ze śmiercią wśród hospitalizowanych pacjentów z ZSKK (skorygowany iloraz szans 10,9).

Zastoinowa niewydolność serca i choroba nerek były chorobami współistniejącymi najsilniej związanymi ze śmiertelnością; ryzyko śmierci w tym pierwszym przypadku wzrosło 2,76 razy, a w przypadku choroby nerek 2,46 razy.

Jak zauważyli naukowcy, dowodzi to, że choroby współistniejące, szczególnie choroby serca i nerek, są powiązane ze śmiertelnością w ZZSK, dlatego pacjentów należy wcześnie badać pod kątem tych chorób, aby zmniejszyć ryzyko zgonu.

Opracowanie: Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.