REUMATOLOGIA
Toczeń rumieniowaty układowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe kryteria klasyfikacji tocznia rumieniowatego układowego

Udostępnij:
EULAR i American College of Rheumatology przedstawiły projekt nowych kryteriów klasyfikacji dla tocznia rumieniowatego układowego, które dokładnie identyfikują pacjentów do badań klinicznych.
Nowe kryteria klasyfikacji dla tocznia układowego ogłoszono podczas dorocznej konferencji American Collage of Rheumatology w San Diego.
Ponieważ toczeń rumieniowaty układowy ma wiele objawów dotychczas żaden z istniejących zestawów kryteriów nie był w stanie odpowiednio zidentyfikować pacjentów we wczesnych stadiach choroby.

Dla rozwiązania tego problemu, obie grupy współpracowały ze sobą cztery lata temu, aby poprawić kryteria, które odzwierciedlają obecne rozumienie choroby, i które mogłyby być stosowane przez wszystkich reumatologów.
Czterofazowy proces redagowania kryteriów zawierał opinie ekspertów oraz dane od ponad 2200 pacjentów i 150 badaczy z ACR i EULAR. Eksperci uwzględnili także perspektywy pacjenta.

Nowe kryteria, które będą doskonalone w otwartym procesie konsultacji, zaczynają się od wymogu wprowadzenia miana przeciwciał przeciwjądrowych w stosunku 1:80, za pomocą immunofluorescencji HEp-2. Jeśli pacjent je posiada, badania będą uwzględniać kryteria dodatkowe według właściwości klinicznych lub immunologicznych. Kliniczne kryteria obejmują gorączkę, objawy skórne, zapalenie stawów, objawy neurologiczne, a także hematologiczne i nerkowe. Wśród kryteriów immunologicznych są białka i autoprzeciwciała specyficzne dla tocznia.

Poszczególne kryteria zawierają podkryteria, do których przypisane są odpowiednie wagi od najniższej do najwyższej. Jeśli pacjent uzyska łączną liczbę 10 punktów, wówczas klasyfikowany jest toczeń rumieniowaty układowy.

Projekt nowych kryteriów klasyfikacyjnych tocznia przedstawiono komitetowi sterującemu i członkom panelu ekspertów w celu uzyskania informacji zwrotnych. Po zakończeniu przeglądu oczekuje się, że ostateczna wersja kryteriów zostanie ogłoszona na Kongresie EULAR w czerwcu 2018 r. w Amsterdamie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.