REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Olokizumab - nowy lek w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów?

Udostępnij:
Obiecujące wyniki dotyczące wykorzystania olokizumabu w leczeniu RZS przedstawiono podczas spotkania ACR w listopadzie w San Francisco.
Pacjenci z utrzymującym się umiarkowanym i dużym nasileniem dolegliwości związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), mimo leczenia dostępnymi lekami anty-TNF, mają odnosić istotne kliniczne korzyści z zastosowania u nich olokizumabu. Dane z badań na ten temat przedstawiono podczas spotkania American College of Rheumatology, które miało miejsce w listopadzie w San Francisco.

Olokizumab to humanizowane przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko interleukinie 6. Cząsteczka ta jest cytokiną prozapalną, która ma być zaangażowana w rozwój stanu zapalanego w RZS. Jego bezpieczeństwo i skuteczność były sprawdzane w próbach RA0056 oraz RA0083, obecnie zaś prezentowane są wyniki rozszerzenia open label, RA0057 oraz RA0089.

W badaniach nad wykorzystaniem olokizumabu pacjenci mieli otrzymywać badany preparat w dawce 120mg co 2 tygodnie w połączeniu z metotreksatem. Autorzy badań podkreślają, że lek ten miał być generalnie dość dobrze tolerowany - z powodu działań niepożądanych związanych z leczeniem wycofało się 18,9% (36 osób) pacjentów z próby RA0057 oraz 6,8% (7 chorych) z próby RA0089. Najczęstszymi obserwowanymi powikłaniami terapii miały być zakażenia. Przy zastosowaniu olokizumabu średnia zmiana w ocenie DAS28(CRP) od początku do 48. tygodnia miała wynosić -1,76 u pacjentów otrzymujących placebo oraz -0,60 u osób otrzymujących olokizumab w próbie RA0057, natomiast w próbie RA0089 było to odpowiednio -2,7 oraz -0,68. Obiecujące wyniki obu badań pozwalają na kontynuację programu rozwoju tego leku i przeprowadzenie kolejnego badania o nazwie CREDO (Clinical Rheumatoid Arthritis Development for Olokizumab).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.