Specjalizacje, Kategorie, Działy

Osteoporoza występuje także u dzieci i młodzieży

Udostępnij:
Pierwotna profilaktyka osteoporozy powinna być prowadzona już we wczesnym okresie życia, a więc propagowanie u dzieci diety bogatowapniowej, stosowanie witaminy D i uprawianie zwiększonej aktywności ruchowej. Takie postępowanie wpływa na zwiększenie masy kostnej, której wysoki poziom jest gwarantem wolniejszego ubytku, w tym fizjologicznego, w okresie starzenia się - mówi prof. dr hab .n. med. Danuta Chlebna-Sokół z Kliniki Propedeutyki Pediatrii i Chorób Metabolicznych Kości Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Powszechnie uważa się, że osteoporoza to choroba wieku podeszłego, czy zatem problem osteoporozy nie dotyka dzieci i młodzieży?
Osteoporoza występuje także u dzieci i młodzieży i to znacznie częściej aniżeli przyjęło się powszechnie sądzić. Choroba ta charakteryzuje się złamaniami spowodowanymi minimalnym urazem lub nawet bez urazu – (kręgi, kręgosłup) bólami kostnymi, wiotkością mięśni i zaburzeniami chodu. Obniżona jest gęstość mineralna i uszkodzona struktura kości. U dzieci i młodzieży występuje przede wszystkim osteoporoza wtórna w przebiegu różnych chorób przewlekłych, m.in. reumatoidalnych, nowotworowych, niewydolności nerek, zespołów złego wchłaniania i nieswoistych zapaleniach jelit. Ważne znaczenie dla rozwoju osteoporozy mają leki, głównie glikokortykosteroidy podawane przewlekle, w tych wymienionych grupach chorób. Niekiedy też zdarza się samoistna osteoporoza oraz osteoporoza we wrodzonej łamliwości kości.

Jaka jest skala problemu?
Nie ma dokładnych badań epidemiologicznych. W naszym szpitalu są oddziały specjalistyczne i osteoporozę spotykamy często w tych chorobach. W przybliżeniu, u około 15 proc. pacjentów.

Jakie są możliwości diagnostyczne i terapeutyczne?
Jest dość szeroki panel badań diagnostycznych dostępnych w specjalistycznych szpitalach. Według najnowszych standardów podstawę rozpoznania tej choroby u dzieci stanowi niska masa kostna (wynik badania densytometrycznego) oraz niskoenergetyczne złamania; wykonywane są też specjalistyczne markery metabolizmu kostnego i wskaźniki gospodarki wapniowo-fosforanowej. Istotne znaczenie mają również objawy kliniczne: zaburzenia chodu, osłabienie siły mięśniowej, dolegliwości bólowe. Ważne jest aby zarówno rodzice jak i lekarze nie lekceważyli tych objawów i nie tłumaczyli ich procesami rozwoju czy przemęczeniem szkolnym.

A najważniejsze zalecenia i metody stosowane w leczeniu osteoporozy?
W leczeniu standardowo stosowane są preparaty wapnia i witaminy D.W ciężkich przypadkach, po ocenie indywidualnej stanu każdego pacjenta, włączona może być terapia niestandardowa z użyciem leków o nazwie bisfosfoniany. Ważne znaczenie posiada odpowiednie zabezpieczenie złamań oraz rehabilitacja uwzględniająca nie tylko powrót sprawności po złamaniach, ale także zwiększenie umięśnienia i siły mięśniowej oraz poprawę sylwetki i budowy ciała, a więc usprawnienie układu ruchu.Chciałabym podkreślić, że pierwotna profilaktyka osteoporozy powinna być prowadzona już we wczesnym okresie życia, a więc propagowanie u dzieci diety bogatowapniowej, stosowanie witaminy D i uprawianie zwiększonej aktywności ruchowej. Takie postępowanie wpływa na zwiększenie masy kostnej, której wysoki poziom jest gwarantem wolniejszego ubytku, w tym fizjologicznego, w okresie starzenia się.

Rozmawiał Janusz Maciejowski
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.