REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Piascledine w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Udostępnij:
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (CZSB) jest powszechnym schorzeniem, według danych epidemiologicznych dotyczy około 10% populacji w wieku 65-73 lat, częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (CZSB) jest powszechnym schorzeniem, według danych epidemiologicznych dotyczy około 10% populacji w wieku 65-73 lat, częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem. Brak jest leków o udowodnionym działaniu przyczynowym mającym wpływ na przebieg choroby. CZSB jest związana z dużymi kosztami opieki zdrowotnej zarówno w związku z wykonywanymi zabiegami artroplastyki, na które stale wzrasta zapotrzebowanie, jak również innymi wydatkami (rehabilitacja, leki przeciwbólowe, renty, okresowa niezdolność do pracy). Celem trwającego 3 lata, randomizowanego badania klinicznego była ocena skuteczności złożonego preparatu Piascledine (olej z awokado i olej z soi frakcji nie podlegającej zmydleniu) w leczeniu CZSB. Do badania włączono 345 pacjentów z objawową CZSB, w wieku 36-84lata (średnia wieku 64 lata), 54% stanowiły kobiety, średnia indeksu masy ciała (BMI) wynosiła 27. Pacjenci losowo byli przydzielani do grupy placebo i grupy stosującej lek w dawce 300mg/dobę. Oceny progresji choroby dokonywano co roku na podstawie badań radiologicznych miednicy oraz stawu biodrowego AP i skośne. Pierwotnym punktem końcowym była zmiana szerokości szpary stawowej (joint space width- JSW) mierzonej w najwęższym miejscu w wykonanych radiogramach. Ponadto oceniano również odsetek tzw.”progresorów” (czyli chorych z ewidentną progresją zmian definiowaną jako zmniejszenie szerokości szpary stawowej ≥0,5 mm) w obu grupach. Po trzech latach obserwacji zmiana szerokości szpary stawowej w grupie leczonej wyniosła -0,638mm, w grupie placebo- 0,672mm, różnica nie była istotna statystycznie p=0,72. Natomiast w grupie leczonej olejem z awokado i soi było 20% mniej „progresorów” (40% vs 50% p=0,04). Nie odnotowano różnic w wynikach objawów klinicznych. Lek był bardzo dobrze tolerowany.
Preparat złożony zawierający niepodlegające zmydleniu oleje roślinne z soi i awokado (Piascledine) stosowany przez 3 lata u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych zmniejszył odsetek pacjentów z wyraźnym zmniejszeniem szerokości szpary stawowej (JWS ≥0,5 mm). Uzyskany wynik wskazuje na potencjalny wpływ modyfikujący leku na tworzące się zmiany zwyrodnieniowe. Konieczne są kolejne badania na potwierdzenie takiego działania preparatu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.