Specjalizacje, Kategorie, Działy

Posłowie w Instytucie Reumatologii

Udostępnij:
Posłowie z sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wizytowali Instytut Reumatologii w Warszawie. Ma to związek z rozszerzeniem działalności placówki o świadczenia geriatryczne i przekształceniem jej w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Już po raz drugi sejmowa Komisja Polityki Senioralnej zajmowała się planowanym przez Radę Ministrów przekształceniem Instytutu Reumatologii na Spartańskiej w Warszawie w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Tym razem, na zaproszenie dyrektora placówki Piotra Bednarskiego, posłowie odwiedzili jednostkę badawczo-naukową, jaką jest Instytut. Spotkali się również z pracownikami i przedstawicielami Rady Naukowej Instytutu oraz krajowym konsultantem do spraw reumatologii, profesorem Witoldem Tłustochowiczem.

Podczas tego spotkania, posłowie z Komisji Polityki Senioralnej zwiedzili również Kliniki i specjalistyczne zakłady Instytutu. W pierwszej kolejności, w ramach planowanego przekształcenia Instytutu, na remonty i dostosowanie pomieszczeń do rozszerzenia działalności o specjalność geriatryczną, przeznczonych zostanie ponad 22 milionów złotych z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Większość tych środków zostanie wydana na dostosowanie nowych pomieszczeń na potrzeby działalności Instytutu Geriatrii.

-To bardzo ważne, że żadna ewentualna zmiana w Instytucie nie odbędzie się kosztem leczonych przez nas do tej pory pacjentów reumatologicznych. Przeciwnie - działania podejmowane obecnie powodują, że reumatologia rozwija się jeszcze szybciej. Mamy pod tym względem duże sukcesy, na przykład zwiększyliśmy liczbę przyjmowanych pacjentów o około trzy tysiące rocznie względem lat poprzednich – mówił Piotr Bednarski, szef placówki.

Bardzo ważnym obszarem działalności nowego Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji ma stać się kształcenie specjalistów różnego szczebla w zakresie kompleksowego pomagania osobom starszym i starzejącym się.

- Już w tej chwili wiemy, że geriatrów i gerontologów brakuje, a wskaźniki demograficzne nie pozwalają mieć złudzeń, że będzie ich potrzebnych coraz więcej. Sprawa jest nagląca – mówił dyrektor Piotr Bednarski.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.