REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Powikłany przebieg ciąży, a ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów

Udostępnij:
Istnieją doniesienia sugerujące, że takie zdarzenia jak niepowściągliwe wymioty ciężarnych, stan przedrzucawkowy, czy nadciśnienie tętnicze w ciąży mogą być związane z późniejszym ryzykiem wystąpienia RZS.
W licznych publikacjach podnoszono problem wpływu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) na przebieg ciąży. Znacznie mniej wiadomo na temat ewentualnego związku niekorzystnych zdarzeń w przebiegu ciąży na ryzyko wystąpienia RZS u kobiet. Istnieją doniesienia sugerujące, że takie zdarzenia jak niepowściągliwe wymioty ciężarnych, stan przedrzucawkowy, czy nadciśnienie tętnicze w ciąży mogą być związane z późniejszym ryzykiem wystąpienia RZS. W odniesieniu do omawianego problemu na łamach Arthritis and Rheumatology opublikowano wyniki badania analizującego potencjalny wpływ kolejnych czynników: niskiej masy urodzeniowej noworodka oraz porodu przedwczesnego. Analizę oparto o prospektywne badanie populacyjne oceniające ryzyko wystąpienia choroby wśród kobiet z RZS, które rodziły, w odniesieniu do odpowiadającej im wiekiem zdrowej grupy kontrolnej. W sumie badaniem objęto ponad 1300 kobiet, w tym 202 chore z rozpoznaniem RZS. Zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia RZS u kobiet, które urodziły noworodka z masą urodzeniową ≤1000g, w stosunku do kobiet, które urodziły dzieci z prawidłową masą urodzeniową (RR, ryzyko względne-3,7). W przypadkach masy urodzeniowej dzieci ≤1500g i ≤1000g, ryzyko to dotyczyło seropozytywnej postaci choroby (odpowiednio RR-4,0 oraz RR-5,5). Porody przedwczesne nieco częściej występowały w grupie chorych na RZS, niż w populacji zdrowej, jednak nie były to różnice istotne statystycznie. Autorzy badania wyjaśnienia tych zjawisk szukają w możliwych wspólnych czynnikach ryzyka, wpływie ciąży na ryzyko RZS, jak również podobieństwach elementów biorących udział w patogenezie obu sytuacji klinicznych. Jedna z hipotez zakłada immunologiczne podłoże oddziaływania pomiędzy organizmem matki i płodu oraz wpływ komórek płodu na ryzyko wystąpienia choroby, poprzez zjawisko mikrochimeryzmu.
Mikrochimeryzm w stosunku do alleli związanych z ryzykiem wystąpienia RZS (HLA-DRB1), związany jest z większym ryzykiem ujawnienia choroby u kobiet nie posiadających we własnym genomie alleli związanych z podatnością na wystąpienie schorzenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.