REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profil lipidowy i markery chorób układu krążenia związane z gospodarką lipidową u chorych z RZS leczonych tocilizumabem oraz adalimumabem

Udostępnij:
U chorych z rozpoznaniem reumatoidalnego zapalenia stawów istotnie zwiększone jest ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, co tłumaczy się wpływem stanu zapalnego na układ krążenia.
Wiadomo, że stan zapalny jest elementem patomechanizmu miażdżycy i ma wpływ na gospodarkę lipidową. Wzajemne powiązania miedzy parametrami stanu zapalnego i wartościami lipidów w surowicy krwi są złożone i na chwilę obecną nie do końca jasne. W aktywnym zaawansowanym RZS obserwuje się obniżone poziomy lipidów, jednak ryzyko sercowo naczyniowe jest zwiększone. Obserwacje parametrów gospodarki lipidowej w trakcie leczenia inhibitorami TNF alfa są sprzeczne. Natomiast w trakcie terapii tocilizumabem- inhibitora Il6 wzrasta poziom cholesterolu LDL, obniża się poziom lipoprotein, korzystnie zmienia się poziom HDL cholesterolu.
Parametry gospodarki lipidowej oraz markery sercowo-naczyniowe powiązane z gospodarką lipidową zostały oznaczone w badaniu klinicznym ADACTA, w którym porównywano adalimumab oraz tocilizumab. W analizie post-hoc w grupie leczonej tocilizumabem odnotowano większy wzrost poziomów LDL oraz większy spadek poziomów lipoprotein, HDL-SAA (HDL związany z surowiczym amyloidem A) oraz sekrecyjnej fosfolipazy A2 II A (sPLA2 IIA) w porównaniu z chorymi leczonymi adalimumabem. Podobne wyniki wybranych oznaczeń uzyskano zarówno w grupie odpowiadającej na leczenie jak i w grupie z nieskutecznością terapii, co może sugerować odrębną ścieżkę działania cytokin na profil lipidowy.
Jak wynika z przeprowadzonego badania biologiczne leki modyfikujące przebieg choroby mogą w różny sposób wpływać na gospodarkę lipidową, choć na razie nie wiadomo jakie jest kliniczne znaczenie tych obserwacji i czy mają one wpływ na ryzyko sercowo-naczyniowe.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.