REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przyczyny poszukiwania pomocy medycznej u pacjentów ze „świeżym” bólem stawów

Udostępnij:
Prezentowane badanie po raz pierwszy porusza problem przyczyn poszukiwania pomocy medycznej u pacjentów z bólem stawów. Poznanie tych przyczyn może usprawnić proces wczesnej diagnostyki zapalenia stawów.
Wczesna diagnostyka i szybkie rozpoczęcie leczenia ma kluczowe znaczenie dla sukcesu terapii zapalenia stawów. Okres opóźnienia leczenia (od momentu wystąpienia objawów do czasu rozpoczęcia leczenia) składa się z kilku elementów: zależny od chorego proces poszukiwania pomocy medycznej, postępowanie lekarza podstawowej opieki i skierowanie do reumatologa, oczekiwanie na wizytę specjalistyczną. W Holandii stworzono dwa ośrodki wczesnej diagnostyki zapalenia stawów, do których zgłosiło się 612 osób z bólami stawów, wszyscy wypełniali ankiety dotyczące charakteru dolegliwości oraz przyczyny poszukiwania pomocy lekarskiej. Następnie analizowano dane uzyskane w różnych grupach chorych z uwzględnieniem płci, wieku, ustalonego rozpoznania, a także czasu opóźnienia leczenia.W badanej grupie mediana czasu opóźnienia (od momentu wystąpienia objawów do czasu zgłoszenia się do lekarza) wynosiła 4 tygodnie. Dłuższy czas opóźnienia miał związek ze stopniem nasilenia dolegliwości oraz odnoszonym przez chorych wrażeniem, że dolegliwości nie są istotne lub że ustąpią samoistnie. Osoby z bólami stawów, u których ból wystąpił nagle oraz miał wpływ na ograniczenie codziennej aktywności lub aktywności zawodowej byli skłonni szybciej szukać pomocy lekarskiej. Zarówno chorzy z zapaleniem stawów, jak i chorzy z bólem stawów bez zapalenia z tych samych przyczyn zgłaszali się do lekarza. Prezentowane badanie po raz pierwszy porusza problem przyczyn poszukiwania pomocy medycznej u pacjentów z bólem stawów. Poznanie tych przyczyn może usprawnić proces wczesnej diagnostyki zapalenia stawów. Autorzy badania podkreślają także, że tylko niewielka część badanych chorych (14%) miała świadomość, że w przypadku zapalenia stawów (w tym reumatoidalnego zapalenia stawów)istotne znaczenia ma szybkie wdrożenie terapii, tym samym wskazują na potrzebę edukacji społecznej w tym zakresie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.