REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przyszłość terapii RZS

Udostępnij:
Celem terapii reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być składowe macierzy zewnątrzkomórkowej, co tym samym wytycza nową ścieżkę leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.
Tanescyna-c jest glikoproteiną występującą w obszarze przestrzeni międzykomórkowej. o skomplikowanej strukturze z wieloma domenami. W zdrowej tkance jej stężenie jest niewielkie natomiast zwiększa się w przypadku urazu lub stresu. Przedłużona synteza tego białka związana jest z przewlekłym stanem zapalnym w chorobach o podłożu autoimmunologicznym (co potwierdzono również w badaniach histopatologicznych zapalnie zmienionych stawów) , w schorzeniach neurologicznych, metabolicznych, a także w nowotworach.
Grupa naukowców z Holandii stworzyła monoklonalne przeciwciała blokujące domenę typu fibrynogenu na tanescynie-C, który to fragment wiąże i aktywuje receptor TLR4.

Na podstawie biopsji błony maziowej wykonanych u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów w różnym stadium zaawansowania choroby, z zastosowaniem znakowania przeciwciałami monoklonalnymi, udowodniono, że na wczesnym etapie choroby stężenie tanescyny-C jest wyższe niż u pacjentów z dłuższym czasem jej trwania. Ponadto, podanie przeciwciał skierowanych przeciwko domenie typu fibrynogenu tanescyny-C powodowało, że u szczurów z reumatoidalnym zapaleniem stawów indukowanym kolagenem nie występowały objawy zapalenia stawów.

Przeprowadzone doświadczenia stanowią dowód , iż celem terapii reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być składowe macierzy zewnątrzkomórkowej, tym samym wytyczono nową ścieżkę leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. W przeprowadzonym eksperymencie udowodniono (na modelach zwierzęcych) możliwość prowadzenia skutecznej terapii w bardzo wczesnym etapie choroby (tzw. faza przedkliniczna). Modelowanie odpowiedzi immunologicznej w obszarze przestrzeni międzykomórkowej może blokować przekazywanie sygnałów autoimmunologicznej reakcji zapalnej, bez pływu na mechanizmy odporności.

Należy poszukiwać nowych cząsteczek w obrębie przestrzeni międzykomórkowej, które mogłyby w przyszłości stać się celem dla leków stosowanych w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.