Specjalizacje, Kategorie, Działy

RZS: najważniejsze doświadczenie lekarza, diagnostyka obrazowa pomocna

Udostępnij:
Remisja w RZS powinna zostać uzyskana najpóźniej po 6 miesiącach leczenia konwencjonalnego. Jeśli ono nie przynosi efektu konieczne staje się leczenie biologiczne. Nadal nie wiadomo jednak, czy pacjent nawet leczony biologicznie uzyskuje stan remisji obrazowej. Stąd USG i MRi są niezbędne do takiej oceny – o wyznacznikach remisji w RZS prof. Sławomir Jeka ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy.
Pierwszoplanowym badaniem przy wczesnym wykrywaniu RZS jest USG. MRI służy w sytuacjach trudniejszych. Badania obrazowe są jednak diagnostyka pomocniczą. Najważniejsze jest doświadczenie lekarskie i umiejętność podejmowania decyzji w oparciu o badania laboratoryjne, genetyczne i obrazowe.

Jak dużo chorych uzyskuje szybką remisję? Niestety niewielu. Stąd mogą być konieczne zmiany w terapii tym bardziej, jeśli remisja nie zostanie uzyskana najpóźniej po 6 miesiąca. Trudno jest prognozować szybkość uzyskania remisji, choć znane są czynniki ryzyka agresywnej postaci, ale nie wiadomo jaka będzie ich odpowiedź na konkretny lek biologiczny.

Jaki błędów należy unikać przy ocenie aktywności choroby? Największym błędem lekarza jest fałszywa ocena stawów obrzękniętych lub bolesnych.

Rozmowa tutaj:

Sławomir Jeka from Termedia Videos on Vimeo.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.