Specjalizacje, Kategorie, Działy

Reumatoidalne zapalenie stawów a ryzyko poronienia

Udostępnij:
Spontaniczne poronienie obserwuje się w przypadku 10 do 20% rozpoznanych ciąż. Na łamach Rheumatology ukazały się wyniki duńskiego badania kohortowego, w którym oceniano wpływ reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) na ryzyko poronienia.
W pracy wykorzystano dane dotyczące ciąż z lat 1977 do 2014. W sumie zidentyfikowano ponad 2,6 mln ciąż. W przypadku kobiet poniżej 35 roku życia z historią RZS poniżej 5 lat odnotowano zwiększone ryzyko poronienia w porównaniu z kobietami w tej samej grupie wiekowej bez choroby (OR=1,25; 95% CI: 1,07-1,48). Podobnie, kobiety w tym samym przedziale wiekowym z historią choroby powyżej 5 lat miały zwiększone ryzyko poronienia w porównaniu z grupą kontrolną (OR=1,14; 95% CI: 0,96-1,34). W przypadku kobiet powyżej 35 roku życia z RZS ryzyko poronień nie różniło się istotnie w porównaniu z populacją ogólną niezależnie od czasu trwania RZS.
Na podstawie opisywanego badania wydaje się, że RZS wpływa na ryzyko poronień głównie u kobiet poniżej 35 roku życia w porównaniu z populacją ogólną ciężarnych. Po 35 roku życia choroba nie ma tak silnego wpływu na ryzyko poronienia, chociaż samo ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)


opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.