Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Reumatoidalne zapalenie stawów u osób podatnych mogą wywoływać fragmenty ściany komórkowej paciorkowców

Udostępnij:
W jamie ustnej oraz jelitach znajdują się liczne drobnoustroje. Mikroflora ma wpływ na układ immunologiczny, reguluje funkcje komórek odpornościowych odpowiedzialnych za procesy tolerancji jak i obronny. Zaburzenie równowagi mikroflory oraz zwiększenie liczebności tzw. patobiontów u osób podatnych (na przykład z obecnymi czynnikami genetycznymi) może prowadzić do wystąpienia chorób.
U chorych na RZS częściej występują choroby przyzębia, a nasilenie zmian koreluje z aktywnością choroby. Dowiedziono, iż u osób z chorobami przyzębia występują przeciwciała skierowane p/ko Porphyromonas gingivalis. Poziom tych przeciwciał korelował z aktywnością choroby i zmniejszał się w trakcie przyjmowania leków immunosupresyjnych. P. gingivalis jest kluczowym patogenem choroby przyzębia, który może komunikować się i promować wzrost bakterii pomocniczych w tym szczepów Streptococcus. S. gordonii, S. parasanguinis są związane z agresywnym zapaleniem przyzębia.

Na podstawie wymazów pobranych z języka badano mikroflorę jamy ustnej w trzech grupach: u chorych z RZS, u osób będących krewnymi chorych z RZS oraz w grupie kontrolnej (odpowiednio dobranej według wieku i płci). W grupie chorych z RZS oraz genetycznie predysponowanych większy był odsetek osób zgłaszających objawy zapalenia przyzębia. U osób tych stwierdzano dysbiotyczny profil mikroflory (w ocenie sekwencjonowania materiału genetycznego z wymazu z języka).

W eksperymencie in vitro polegającym na ekspozycji splenocytów na fragmenty ściany komórkowej paciorkowców obserwowano powstawanie cytokin prozapalnych. W kolejnym etapie badań dowiedziono, iż fragmenty ścian komórkowych Streptococcus parasalivarius (izolowanych od pacjentów z RZS oraz zdrowej populacji) po podaniu dootrzewnowo indukują zapalenie stawów w modelach mysich.

Na podstawie przeprowadzonych obserwacji powstała hipoteza naukowa. Dysbioza jamy ustnej połączona z powstaniem zmian zapalnych przyzębia powoduje zaburzenia funkcji bariery immunologicznej i umożliwia przedostanie się artrogennych fragmentów patogenów (fragmenty ścian komórkowych bakterii) do błony maziowej stawów. Kontrola higieny jamy ustnej, w tym leczenie stanu zapalnego przyzębia, odpowiednie odżywianie się, niepalenie będzie sprzyjać utrzymaniu prawidłowej mikroflory jamy ustnej co zapewni trwałość bariery śluzówkowej i zredukuje skłonność do zachorowania na RZS.

Autorka; dr n. med. Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.