REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Reumatoidalne zapalenie stawów u pacjenta z zespołem Lyncha – wyzwanie terapeutyczne

Udostępnij:
U 63-letniej kobiety w 2002 r. rozpoznano reumatoidalne zapalenie stawów. Początkowo pacjentka leczona była za pomocą hydroksychlorochiny oraz metotreksatu. W 2007 r.,po konsultacji z proktologiem, do stosowanych uprzednio leków dodano adalimumab.
W wywiadzie pacjentka obciążona gruczolakorakiem zagięcia esiczo-odbytniczego, operowanym w 1996 r. z następową chemioradioterapią oraz chemioterapią adjuwantową ukończoną w 1997 r. Dodatkowo podawała liczne nowotwory złośliwe u krewnych. Matka zmarła z powodu raka jelita grubego w wieku 39 lat, ojciec zmarł z powodu chłoniaka w wieku 64 lat, u brata rozpoznano raka jelita grubego w wieku 32 lat, u kuzyna ze strony matki rozpoznano raka jelita grubego w wieku 62 lat, wuj ze strony matki zmarł z powodu raka jelita grubego w wieku 75 lat, kuzyn ze strony matki zmarł z powodu raka trzustki, natomiast dwie siostry pacjentki mają polipy jelita grubego wymagające corocznej kontrolnej kolonoskopii.

W 2006 r. w trakcie kolonoskopii uwidoczniono u pacjentki 3-centymetrową, płaską zmianę w obrębie proksymalnej części poprzecznicy. Badanie histopatologiczne wykazało naciekającego gruczolakoraka, z powodu którego pacjentka przeszła zabieg prawostronnej hemikolektomii. Następnie stan jelita grubego monitorowano za pomocą kolonoskopii. W 2009 r. pacjentka poddała się badaniom genetycznym, które wykazały HNPCC, z delecją w obrębie genu MLH1 (IVS17-2A>C).

Na podstawie uzyskanych wyników badań genetycznych podjęto decyzję o przeprowadzeniu profilaktycznej histerektomii wraz z obustronnym usunięciem przydatków w 2010 r. Wyniki badania histopatologicznego okazały się zaskakujące: gruczolakorak endometrioidalny, FIGO 2, pT1a, Nx, Mx. Przed zabiegiem operacyjnym zrezygnowano ze stosowania adalimumabu oraz metotreksatu. Po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego podtrzymano rezygnację z leczenia za pomocą adalimumabu oraz metotreksatu. Z powodu zaostrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów, po 6 miesiącach zadecydowano o ponownym włączeniu do leczenia metotreksatu. Włączono również do leczenia metylprednizolon.

W przeprowadzonej w październiku 2012 r. mammografii skriningowej nie stwierdzono cech patologii. Kolejne badanie w grudniu 2013 r. pozwoliło na uwidocznienie podejrzanej zmiany z obecnością zwapnień w obrębie prawej piersi, BIRADS 4. Zadecydowano o przeprowadzeniu biopsji zmiany, która wykazała raka wewnątrzprzewodowego (E+, P-). Przeprowadzono zabieg oszczędzającego usunięcia guza prawej piersi. Histopatologia pobranego materiału wykazała obecność raka przewodowego in situ G3.


Opisywany przypadek ukazuje niecodzienne trudności w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, polegające na konieczności stosowania leków biologicznych przy współistniejącym obciążeniu nowotworowym. Potwierdza to bardzo istotną rolę wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentem jako klucza do sukcesu terapeutycznego.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.