Specjalizacje, Kategorie, Działy

Reumatologia cały czas jest młoda

Udostępnij:
O potrzebie zmiany postrzegania reumatologii z dyscypliny głównie pomagającej starszym chorym na aktywną i rozwijającą się dynamicznie specjalizację medyczną, zajmującą się przede wszystkim zapalnymi chorobami ludzi młodych mówi prof. Eugeniusz J. Kucharz, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
Panie Profesorze, czego potrzebuje reumatologia?

Myślę, że trzeba starać się, żeby w odczuciu społecznym reumatologia była pojmowana jako czynnie rozwijająca się, aktywna dyscyplina, która zajmuje się, w znacznym stopniu, osobami młodymi. Reumatologia nie leczy jedynie chorób zwyrodnieniowych, których częstość zwiększa się z wiekiem, ale przede wszystkim zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zapalnych chorób reumatycznych, pozwalając na przywrócenie do pracy i podniesienie jakości życia wielu chorym.

Czy chorzy mają problemy z utrzymaniem się na rynku pracy?

Jeżeli choroba postępuje – prowadzi do inwalidztwa i skraca życie. Natomiast właściwe rozpoznanie i leczenie może istotnie zmniejszyć ten problem. Nie mamy sygnałów od osób chorych, że w jakiś sposób są dyskryminowane w pracy, ale wiem, że wielu z nich musi rezygnować z wykonywania pracy i przejść na rentę, bo choroba „nie pozwala pracować”. Problemem jest jednak to, żeby całe społeczeństwo, w tym lekarze pierwszego kontaktu, wiedziało, że pacjent z chorobą reumatyczną musi trafić jak najszybciej do specjalisty, bo „czynnik czasu” odgrywa istotna rolę w efektywności terapii.

Specjaliści są dostępni?

Tak, dostęp do specjalisty reumatologa nie jest największym problemem, chociaż też wymaga usprawnienia, ale jest nim brak świadomości czym są i czym grożą choroby reumatyczne. Zbyt często, chorzy z bólami kręgosłupa lub kolana udają się, a nawet są kierowani, do ortopedy. A tymczasem, jeśli dolegliwość nie jest sprawą urazową to chorobami stawów zajmuje się właśnie reumatolog.

W jaki sposób można zmienić tę świadomość?

W dwojaki sposób można poprawić postrzeganie reumatologii. Po pierwsze szeroko kształcąc społeczeństwo, drugi sposób to zwrócenie uwagi na problem podczas studiów medycznych. Chodzi o to, aby każdy lekarz pojmował reumatologie taką jaka ona jest obecnie.

A jaka ona jest?

Uważam, że mamy dobry czas rozwoju reumatologii. Mimo, iż nie znamy przyczyn wielu chorób, to możemy je leczyć stosunkowo skutecznie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.