REUMATOLOGIA
Reumatologia wieku dziecięcego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rola rezonansu magnetycznego w diagnostyce młodzieńczego zapalenia skórno-mięśniowego

Udostępnij:
Prawidłowa ocena aktywności choroby jest kluczowa dla ustalenia skutecznego leczenia. Celem prezentowanej pracy była zbadanie przydatności rezonansu magnetycznego całego ciała (Whole-body MRI) w ocenie aktywności choroby u pacjentów z MZS.
Młodzieńcze zapalenie skórno-mięśniowe (MZSM) jest rzadką chorobą autoimmunologiczną, występuje z częstością około 2-3 nowych zachorowań/1mln dzieci/rok. W przebiegu choroby dochodzi do zmian zapalnych mięśni oraz skóry z charakterystycznym obrazem w badaniu histopatologicznym. W ostatnich latach obserwujemy znaczną poprawę rokowania w tej chorobie. Niekiedy jednak MZSM ma przebieg przewlekły, postępujący prowadząc do niepełnosprawności. W praktyce klinicznej ocena aktywności choroby jest trudna. Podstawowy objaw kliniczny jakim jest osłabienie siły mięśniowej może wynikać nie tylko z zapalenia, ale również z nekrozy, atrofii czy tłuszczowego zwyrodnienia włókien mięśniowych. Prawidłowa ocena aktywności choroby jest kluczowa dla ustalenia skutecznego leczenia. Celem prezentowanej pracy była zbadanie przydatności rezonansu magnetycznego całego ciała (Whole-body MRI) w ocenie aktywności choroby u pacjentów z MZS.

Badanie WB-MRI wykonano u 41 dzieci z MZSM (u 18- wykonano kolejne badanie MRI w toku obserwacji), gdzie nieprawidłowości oceniono w 36 grupach mięśniowych zarówno proksymalnych jak również kończyn w skali 0-3, uwzględniono także zmiany w zakresie tkanki podskórnej oraz powięzi mięśniowej. Uzyskano wysoką zgodność i powtarzalność oceny radiologicznej wykonanych obrazów MRI. Jednoczasowo u wszystkich badanych przeprowadzono badanie kliniczne z oceną aktywności choroby.
Badanie WB-MRI wykazało zapalenie mięśni kończyn dolnych u 26/41 pacjentów i w zakresie przedramienia 19/41, które nie zostały rozpoznane w badaniu klinicznym. Ponadto u 23 dzieci wykryto zmiany w tkance podskórnej a u 13 w powięzi. W badaniach wykonywanych ponownie w toku obserwacji (follow-up WB-MRI)u 9 pacjentów stwierdzono wycofanie się zmian zapalnych podczas gdy kryteria kliniczne remisji były spełnione tylko u 5. Wykazano dobrą korelację oceny zmian w MRI z oceną kliniczną aktywności choroby.

Autorzy doniesienia na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzili, iż badanie WB-MRI może być cennym narzędziem diagnostycznym w MZSM. Badanie to pozwala na lepszą ocenę rozległości zmian zapalnych i może służyć zarówno do oceny przebiegu choroby jak i skuteczności stosowanego leczenia co umożliwia indywidualny dobór terapii w określonych przypadkach.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.