REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko sercowo-naczyniowe u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Udostępnij:
Podczas kongresu ACR (American College of Rheumatology) przedstawiono pracę naukowców z Mayo Clinic, w której analizowano ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) mają mieć aż dwa ryzy wyższe ryzyko rozwinięcia chorób serca, ale zgodnie z przedstawionymi analizami, wysiłki naukowców i lekarzy by zapobiegać tego rodzaju problemom u pacjentów reumatologicznych zaczynają przynosić efekty.
Badacze podkreślają, że mimo zwiększonego ryzyka, częstość zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów z RZS wykazuje tendencję malejącą. Naukowcy z Mayo analizowali zgony pacjentów z przyczyn sercowo-naczyniowych na przestrzeni 10 lat od diagnozy reumatoidalnego zapalenia stawów. Analizy prowadzono w 2 grupach pacjentów - 315 osób zdiagnozowanych między 2000 a 2007 rokiem oraz 498 pacjentów diagnozowanych w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Dodatkowo, analizowano zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych u 813 osób bez chorób reumatycznych. Około 2/3 uczestników badania było kobietami a średni wieku wynosił 60 lat. Okazuje się, że wśród osób diagnozowanych w ostatnich latach odsetek zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych był istotnie niższy niż w przypadku osób diagnozowanych wcześniej (odpowiednio 2,8% vs 7,9%). W badaniu analizowano także konkretne choroby jako przyczyny zgonów. Dzięki temu wykazano, że również częstość występowania choroby wieńcowej ma spadać wśród pacjentów diagnozowanych w latach 2000-2007. Podobnie jak w grupie zdrowych osób, 1,2% pacjentów diagnozowanych w tym czasie zmarło z powodu choroby wieńcowej w porównaniu do 4,7% osób diagnozowanych z chorobami reumatycznymi w XX wieku.
Autorzy pracy wiążą obserwowane wyniki z nie tylko z lepszymi metodami leczenia kardiologicznego i reumatologicznego, ale także z coraz lepszą świadomością ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z chorobami reumatycznymi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.