Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko upadku u pacjentów geriatrycznych z chorobami reumatycznymi

Udostępnij:
U chorych geriatrycznych zaburzenia w obrębie układu ruchu obejmują w większym lub mniejszym stopniu wszystkie jego elementy. U pacjentów występuje wiele chorób współistniejących, np. osteoporoza. W konsekwencji każdy upadek, nawet pozornie niegroźne osunięcie się na łóżko czy na podłogę może spowodować złamanie kości.
Ryzyko upadku u pacjentów geriatrycznych jest coraz częściej uwzględniane zarówno przy planowaniu, jak i prowadzeniu fizjoterapii. Trudności nasilają się w przypadku pacjentów z chorobami reumatycznymi w zaawansowanym wieku, po zabiegu endoprotezoplastyki stawu. Zabiegi tego typu są coraz częściej wykonywane u chorych w podeszłym wieku jako kolejny etap leczenia ukierunkowany na poprawę samodzielności i jakości życia. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów od wczesnego okresu pooperacyjnego aż po samodzielne funkcjonowanie w otoczeniu domowym. Upadki u osób w zaawansowanym wieku wiążą się z wieloma poważnymi skutkami. Szacuje się, że nieszczęśliwe wypadki tego rodzaju są szóstą pod względem częstości występowania przyczyną śmiertelności w populacji osób starszych. Ponadto u pacjentów w podeszłym wieku – częściej niż u chorych z innych grup wiekowych – upadki są przyczyną niepełnosprawności. Skutkuje to większym obciążeniem opiekunów, ponieważ po doznaniu urazu chorzy często wymagają całodobowej opieki. Upadki częściej powodują także konieczność opieki zinstytucjonalizowanej nad pacjentem.
Więcej:
www.termedia.pl/Ryzyko-upadku-u-pacjentow-geriatrycznych-z-chorobami-reumatycznymi,104,33315,1,0.html
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.