REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność duloksetyny, NLPZ-ów i opioidów w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Udostępnij:
Wyniki badań amerykańskich naukowców nie wskazują na znaczące różnice w efektach leczenia w zależności od wybranych leków przeciwbólowych.
Zadaniem naukowców z Indianapolis w USA była ocena skuteczności leczenia pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów duloksetyną w porównaniu do innych dostępnych leków w przypadku niepowodzenia terapii z wykorzystaniem paracetamolu.

W tym celu przygotowali oni przegląd systematyczny dostępnej literatury na podstawie artykułów znajdujących się w bazach PUBMED, EMBASE, MedLine In-Progress, Cochrane Library oraz ClinicalTrials.gov. Pod uwagę brano badania publikowane między styczniem 1983 a marcem 2013. Dodatkowo, prace te musiały być randomizowane, z grupą kontrolną, czas leczenia musiał wynosić co najmniej 12 tygodni oraz musiał być określony poziom bólu według skali WOMAC. Takie kryteria spełniały 34 badania. Następnie wykonane analizy wykazały, że właściwie wszystkie metody leczenia okazały się bardziej skuteczne niż placebo, poza zastosowaniem oksykodonu i hydromorfonu. Pośrednie porównania duloksetyny i innych preparatów nie wykazały natomiast w większości istotnych różnic. W niektórych zaś wskazywano na niewielką przewagę etorykoksybu bądź na gorsze wyniki przy zastosowaniu oksykodonu i tramadolu zamiast duloksetyny.

Podsumowując, wyniki pracy nie wskazują jednoznacznie na znaczące różnice efektów leczenia po 12 tygodniach w chorobie zwyrodnieniowej stawów w zależności od użycia duloksetyny lub innych preparatów po niepowodzeniu terapii pierwszego rzutu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.