REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Sofosbuwir z rybawiryną w leczeniu WZW typu C związanego z zapaleniem naczyń w przebiegu krioglobulinemii

Udostępnij:
Mieszaną krioglobulinemię stwierdza się u około 40-60% chorych z przewlekłym zakażeniem HCV, natomiast objawowe zapalenie naczyń występują u około 5-10% z nich. Schematy leczenia obejmujące zastosowanie interferonu w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW typu C) obarczone są wysokim odsetkiem działań niepożądanych i mogą nasilać zapalenie naczyń.
Zapalenie naczyń z krioglobulinemią i zakażeniem HCV obarczone jest znacznym odsetkiem śmiertelności (40% w okresie 10 lat) i stanowi poważne wyzwanie w prowadzeniu leczenia. Terapia oparta jest o dwie grupy leków: przewiwirusowe oraz immunosupresyjne. Dobre efekty leczenia opisywano po zastosowaniu rytuksymabu, jednak przy braku eliminacji wirusa często dochodzi do nawrotu choroby po odbudowaniu populacji limfocytów B.
W związku z pojawieniem się nowych leków i nowych schematów leczenia zakażenia WZW typu C konieczna jest ocena ich skuteczności nie tyko pod kątem eliminacji wirusa HCV, ale również ocena profilu bezpieczeństwa i wyników leczenia u chorych z zakażeniem HCV z krioglobulinemią i zapaleniem naczyń.
W badaniu VASCUVALDIC wzięło udział 24 chorych z aktywnym zakażeniem HCV, krioglobulinemią i objawowym zapaleniem naczyń (mediana wieku wynosiła 56 lat, 46% stanowiły kobiety). Najczęstszymi objawami choroby była plamica (67%), obwodowa neuropatia (67%), artralgia (58%), kłębuszkowe zapalenie nerek (21%) i owrzodzenia skóry (12%). Zastosowano terapie doustną sofosbuwirem w dawce 400mg/dobę z rybawiryną w dawce 200-1400mg/dobę trwającą 24 tygodnie. Całkowitą odpowiedź kliniczną odnotowano u 42%, 71% i 87.5% odpowiednio w 4, 12 i 24 tygodniu terapii. U 74% chorych 12 tygodni po zakończeniu leczenia potwierdzono odpowiedź wirusologiczną. Najczęstszymi objawami niepożądanymi były zmęczenie, wzmożona senność oraz anemia.
Badanie VASCUVALDIC potwierdziło skuteczność i bezpieczeństwo doustnej terapii przeciwwirusowej, bez zastosowania interferonu w leczeniu pacjentów z WZW typu C związanego z zapaleniem naczyń w przebiegu krioglobulinemii. Schemat leczenia sofosbuwir+rybawiryna przez 24 tygodnie u większości chorych spowodował szybkie wycofanie się objawów choroby (87.5%, n=21) oraz brak wiremii HCV po 12 tygodniach od zakończenia terapii (74%, n=17). Dobrze oceniono bezpieczeństwo leków (2 poważne działanie niepożądane), zwłaszcza w odniesieniu do wyników badań dotychczas stosowanych schematów leczenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.