REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Terapia inhibitorami TNF a ryzyko nawrotu raka piersi u chorych z RZS

Udostępnij:
Inhibitory THF (TNFi) aktualnie w niektórych krajach są stosowane nawet u około 1/3 pacjentów z RZS. Leki te kontrolują proces zapalny, ale wpływają także na szereg innych reakcji biologicznych w organiźmie, w tym transformację nowotworową. Odkąd zaczęto stosować TNFi zawsze istniała obawa, że mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia pierwotnego nowotworu lub nawrotu procesu nowotworowego.
Celem prezentowanego badania było porównanie ryzyka nawrotu raka piersi u pacjentów z RZS leczonych TNFi w porównaniu z grupą pacjentów z RZS nigdy nie leczonych TNFi.
Na podstawie danych pochodzący z rejestru w Szwecji porównano grupę 143 kobiet z RZS i rakiem piersi w wywiadzie, u których prowadzono leczenie TNFi z odpowiednio dobraną grupą pacjentów z RZS, rakiem piersi bez leczenia biologicznego. Punktem końcowym przeprowadzonego badania był nawrót procesu nowotworowego piersi. Mediana czasu między wystąpieniem nowotworu a włączeniem lub kontynuacją leczenia TNFi wynosiła 9,4 lata. Odnotowano niewielkie różnice w charakterystyce raka piersi i/lub jego leczenia w obu grupach. Mediana czasu obserwacji w grupie z TNFi wyniosiła 4,9 lat a w grupie leczonej konwencjonalnie 4,6 lat. W obu grupach odnotowano w tym czasie 9 mawrotów raka piersi, w grupie TNFi 15 przypadków/1000 pacjentolat, w grupie leczonych bez TNFi 16/1000 pacjentolat.
W oparciu o przeprowadzoną analizę statystyczną nie stwierdzono zwiększonego ryzyka nawrotu raka piersi u pacjentów z RZS leczonych TNFi. Wydaje się zatem, iż włączenie TNFi według aktualnych zaleceń 5 lat po uzyskaniu remisji choroby nowotworowej jest zasadne. Jednakże nadal nie wiadomo jaki jest optymalny czas włączania TNFi u pacjenta z RZS od momentu zakończenia leczenia procesu nowotworowego i czy zależy on od rodzaju nowotworu (np. lokalizacji zmian nowotworowych, typu, czynników rokowania). Nie wiadomo jaki jest wpływ leczenia TNFi na proces nowotworowy świeżo rozpoznany/ w „aktywnym stadium”. (al)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.