REUMATOLOGIA
Twardzina układowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ultrasonografia płuc w twardzinie układowej

Udostępnij:
Zgodność rozpoznania HhŚP na podstawie usg w odniesieniu do HRCT wyniosła 83%.
W przebiegu twardziny układowej u znacznego odsetka chorych występuje choroba śródmiąższowa płuc (ChŚP). Obecność zmian śródmiąższowych i włóknienie płuc są czynnikami złego rokowania. Standardowym badaniem obrazowania zmian w miąższu płuc jest tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości (HRCT). Natomiast w ostatnim czasie pojawiło się kilka doniesień naukowych świadczących o przydatności badania USG w diagnostyce choroby śródmiąższowej płuc. Badanie usg jest łatwodostępne, powtarzalne i bezieczne dla pacjenta. W chorobie śródmiąższowej płuc w obrazie usg stwierdza się obecność lini B. Linie B- to pionowe linie hiperechogeniczne, które świadczą o zwiększeniu komponenty płynowej w miąższu płuc. Są one również określane jako „rakiety płucne” (ang. lung rockets), ponieważ kształtem przypominają dym wydobywający się z dyszy rakiety.
Badacze z Włoch przeprowadzili badanie usg płuc oraz HRCT klatki piersiowej w grupie 58 pacjentów z rozpoznaniem twardziny układowej oraz rozpoznaniem bardzo wczesnej twardziny układowej. U pacjentów z ustalonym na podstawie HRCT rozpoznaniem choroby śródmiąższowej płuc stwierdzano w badaniu usg płuc znacznie większą liczbę lini B (57±53 vs 9±9; p<0.0001). Zgodność rozpoznania HhŚP na podstawie usg w odniesieniu do HRCT wyniosła 83%. Przypadki, w których nie uzyskano zgodności rozpoznań były fałszywie pozytywne w badaniu usg.
Badanie usg płuc może się okazać przydatnym narzędziem diagnostycznym w rozpoznawaniu i monitorowaniu zmian śródmiąższowych w przebiegu twardziny układowej.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.