REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wczesne rozpoznawania zapalenia stawów na podstawie doświadczeń reumatologów z Holandii

Udostępnij:
Poradnia Rozpoznawania Wczesnego Zapalenia stawów może usprawnić proces szybkiej diagnostyki zapalenia stawów.
Jak wykazują badania obserwacyjne chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, u których wcześnie postawiono rozpoznanie i szybko wdrożono leczenie modyfikujące, częściej osiągają remisję i mają mniej nasilone zmiany stawowe. Według opinii ekspertów dla sukcesu terapii podstawowe znaczenie ma pierwsze 12 tygodni od wystąpienia objawów, okres ten jest nazywany „oknem terapeutycznym”, jest to najbardziej optymalny czas na rozpoczęcie terapii. Tymczasem zwykle do reumatologa pacjent dociera później, jedną z przyczyn opóźnienia może być utrudniony dostęp do specjalisty, najpierw pacjent musi udać się do lekarza podstawowej opieki medycznej po skierowanie.
W Holandii w dwóch ośrodkach w Leiden i w Groningen utworzono Poradnię Wczesnego Rozpoznawania Zapalenia Stawów (PWRZS), gdzie pacjenci mogą zgłaszać się bez skierowania. Wizyta polega na wypełnieniu ankiety dotyczącej dolegliwości stawowych, następnie reumatolog wykonuje pełne badanie fizykalne stawów. W przypadku potwierdzenia zapalenia stawów choremu wyznacza się termin wizyty w Poradni Reumatologicznej w okresie do 1 tygodnia w celu ostatecznego ustalenia rozpoznania i rozpoczęcia leczenia.
W okresie 15 miesięcy do PWRS w Leiden zgłosiło się 400 pacjentów w Groningen -212. Zapalenie stawów w badaniu skrinigowym zostało rozpoznane odpowiednio u 42% i 49% pacjentów. Czas opóźnienia diagnozy liczony między terminem wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i wizyty u reumatologa (opóźnienie PK-R) wyniósł odpowiednio 2 tygodnie (0,4-7,3) oraz 2,3 tygodnia (0,6-9,1). Całkowity czas opóźnienia czyli czas między wystąpieniem objawów a wizytą u reumatologa wyniósł (mediana): 8,6 tygodni (3,6-22,3) i 10,6 tygodni(3,1-30,8). Całkowity czas opóźnienia ≤12 tygodni (zachowane okno terapeutyczne) został osiągnięty u 65%(Leiden) i 53% (Groningen) chorych , u których ostatecznie zdiagnozowano niezróżnicowane zapalenie stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów. Dla porównania w grupie kontrolnej (chorzy kierowani do Poradni Reumatologicznej „tradycyjną drogą” ze skierowaniem) czas całkowitego opóźnienia nie dłuższy niż 12 tygodni był u 32% (Leiden) i 38% (Groningen)chorych z zapaleniem stawów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.