Wpływ leczenia na profil immunologiczny u chorych na RZS
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 12.03.2013
Źródło: Böhler C, Radner H, Smolen JS, Aletaha D. Serological changes in the course of traditional and biological disease modifying therapy of rheumatoid arthritis. Ann Rheum Dis. 2013 Feb;72(2):241-4
Zarówno obecność czynnika reumatoidalnego (RF) , jak i przeciwciał skierowanych przeciwko cytrulinowanym peptydom (ACPA) uważane są za czynniki o złym rokowaniu w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
Związane są z bardziej agresywnym przebiegiem i większą tendencją do tworzenia zmian destrukcyjnych w kościach. Ponadto obecność RF związana jest z występowaniem zmian pozastawowych. Bohler i wsp. przeprowadzili analizę wpływu leczenia klasycznymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMARD) oraz lekami biologicznymi na kształtowanie się profilu serologicznego (RF i ACPA) u chorych na RZS. Badaniem objęto 143 seropozytywnych, pod względem RF i ACPA, chorych. Analizowano zarówno kształtowanie się profilu immunologicznego (ocena w 0, 3, 6, 12, i 18 m-cu), jak i wpływ aktywności choroby, odpowiedź na leczenie (SDAI), wpływ stosowanych opcji terapeutycznych, czas trwania choroby. Wykazano, że zarówno miano RF, jak i ACPA istotnie spadły po 6 miesiącach stosowania terapii, co było związane ze zmniejszeniem aktywności choroby. Zmiany stężeń były wyraźnie większe w przypadku RF, obecne były wcześniej i dotyczyły szerszej grupy chorych. U pacjentów, którzy odpowiedzieli na leczenie obserwowano większy spadek RF i ACPA. W grupie chorych nie odpowiadających na leczenie (non-responders) spadek ACPA nie był istotny, podczas gdy zmiany miana RF były wyraźne. Autorzy tłumaczą to zjawisko wpływem leków na syntezę RF. Uogólniając, zmiany miana ACPA są w mniejszym stopniu zależne od wpływu terapii. Analizując czas trwania choroby tylko w przypadku RF, jego spadek był bardziej widoczny w grupie pacjentów z krótkim czasem trwania schorzenia (<12 m-cy). Zmiany poziomu ACPA nie były natomiast zależne od czasu trwania RZS.