REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ leków biologicznych na wystąpienie sepsy w przebiegu poważnej infekcji u chorych z RZS

Udostępnij:
Leki biologiczne są terapią z wyboru w przypadku RZS opornego na leki konwencjonalne. Największą grupę wśród leków biologicznych stanowią inhibitory TNF alfa, ale stosowane są także leki o innym mechanizmie działania np. na limfocyty B, limfocyty T oraz blokery interleukiny 6, interleukiny 1. Panuje powszechne przekonanie, iż leki biologiczne zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji i mają niekorzystny wpływ na jej przebieg. Czy jednak ta opinia jest słuszna?
Zespół niemieckich badaczy przeanalizował dane z narodowego rejestru chorych z RZS leczonych biologicznie (n=12097). U 947 chorych wystąpiła ciężka infekcja. Następnie wyniki leczenia ciężkiej infekcji odnotowywano z podziałem na 3 grupy: 1. Wyzdrowienie bez komplikacji, 2. Wystąpienie sepsy w okresie ≤30 dni, 3. Zgon w następstwie ciężkiej infekcji bez rozpoznania sepsy w okresie ≤90 dni. U około 14% chorych z ciężką infekcją doszło do rozwoju sepsy (n=135/947) , spośród nich zmarło 85, natomiast 35 zgonów odnotowano w okresie do 90 dni od ciężkiego zakażenia, bez rozpoznania sepsy. Łącznie u niemal 1/5 chorych konsekwencją ciężkiego zakażenia była sepsa lub zgon. Czynnikami związanymi ze zgonem były: choroba serca, choroba nerek oraz starszy wiek. Gdy porównano uzyskane wyniki w grupie leczonej lekami konwencjonalnymi i biologicznymi okazało się, iż leki biologiczne zmniejszają ryzyko zarówno sepsy jak również ryzyko zgonu. Natomiast odstawienie leków biologicznych w okresie powyżej 30 dni przed zakażeniem niwelowało ten korzystny wpływ.
Czy rzeczywiście wyniki te zaskoczyły badaczy? Przeprowadzone doświadczenia na myszach dowiodły udziału TNF w rozwoju sepsy. Jednak zastosowanie różnych inhibitorów TNF u pacjentów z sepsą nie miały wpływu na poprawę wskaźnika przeżycia. Stąd pojawiła się hipoteza, że znaczenie może mieć czas podania inhibitora TNF. Lek nie działał w sytuacji, gdy został już uruchomiony łańcuch reakcji immunologicznych związany z patomechanizmem sepsy. Natomiast w eksperymentach przeprowadzonych na pawianach dowiedziono, że podanie leku 2 godziny przed zakażeniem poprawiało przeżycie u zwierząt.
Badanie opublikowane przez badaczy z Niemiec jest pierwszym dotyczącym tej tematyki. Dlatego wnioski z tej analizy są dosyć ostrożne. Wydaje się, że leki biologiczne mogą mieć korzystny wpływ na przebieg ciężkiej infekcji i zmniejszać ryzyko wystąpienia sepsy lub zgonu. Leczenie immunosupresyjne może zapobiegać niekontrolowanej reakcji immunologicznej, która stanowi element patomechanizmu sepsy. Oczekuje się kolejnych badań, które potwierdzą powyższe obserwacje.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.