Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ otyłości na niszczenie struktury kości

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Badacze z Massachusetts General Hospital dowodzą, że otyłość powoduje u nastolatków utratę masy kostnej, co może mieć wpływ na zwiększone ryzyko złamań.
Amerykańscy naukowcy na podstawie pomiaru mineralnej gęstości kości oraz mikroarchitektury tkanki kostnej i oszacowaniu składu ciała, w tym zawartości tkanki beztłuszczowej oraz tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej, stwierdzili, że otyłość wpływa u nastolatków na niszczenie struktury kości.

Z przeprowadzonego badania wynika, że młode osoby o podwyższonym wskaźniku masy ciała (BMI) cechują się większą porowatością istoty zbitej – zewnętrznej warstwy budulcowej kości. Zaś osoby o większej masie mięśniowej (większej zawartości tkanki beztłuszczowej) mają gęstszą i bardziej spójną istotę gąbczastą – wewnętrzną warstwę budulcową kości zapewniającą ich elastyczność.

Jak informuje koordynatorka badania dr Miriam A. Bredella istnieje kilka mechanizmów, poprzez które tłuszcz trzewny wywiera negatywny wpływ na kości. Tłumaczy, że tłuszcz trzewny powoduje wydzielanie substancji, które sprzyjają powstawaniu przewlekłego stanu zapalnego. Z kolei przewlekły stan zapalny stymuluje formowanie się osteoklastów – komórek rozpuszczających i wchłaniających tkankę kostną. W dodatku komórki tłuszczowe przechwytują witaminę D, która jest ważna dla zdrowia kości.

Dodatkowo w organizmach otyłych nastolatków stwierdzono mniej hormonu wzrostu, który także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury tkanki kostnej.W badaniu uczestniczyło 23 nastolatków o średniej wieku wynoszącej 17 lat i przeciętnym wskaźniku masy ciała (BMI) osiągającym 44 kg/m2.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.