Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Na jakie leki czekają reumatolodzy? ►

Udostępnij:

Osiągnęliśmy „stan szczęśliwości”, ale czekamy na więcej – „Menedżer Zdrowia" rozmawia z prof. Brygidą Kwiatkowską na temat nowych możliwości terapeutycznych, które mogą być już zastosowane lub które pojawią się w reumatologii w najbliższym czasie.

„Menedżer Zdrowia” rozmawia z profesor Brygidą Kwiatkowską, krajowym konsultantem w dziedzinie reumatologii, kierownikiem Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, na temat nowych możliwości terapeutycznych, które mogą być już zastosowane lub które pojawią się w reumatologii w najbliższym czasie.

Wideo poniżej, pod nim spisany tekst.


Jakie są dzisiaj możliwe w Polsce strategie terapeutyczne prowadzące do optymalizacji leczenia pacjentów oraz nowe możliwości leczenia spondyloartropatii zapalnych?

Spondyloartopatie zapalne to grupa schorzeń o bardzo różnorodnych objawach klinicznych i schorzeniach współistniejących. Dlatego jest to grupa schorzeń, które nadal stanowią bardzo duży problem w osiągnięciu remisji, niskiej aktywności i doboru właściwego leku. Od lat walczymy o to, żeby dostępność wszystkich możliwych, zarejestrowanych w Unii Europejskiej leków dla tej grupy pacjentów była jak największa. To nam daje bowiem szansę na uzyskanie właśnie poprawy stanu zdrowia chorego.

W tej chwili osiągnęliśmy „stan szczęśliwości”, bo mamy do dyspozycji od pierwszego października nową cząsteczkę. Cechuje się ona tym, że będzie blokować dwa podtypy interleukiny 17: IL-17A i IL-17F, co zwiększa spektrum możliwości osiągnięcia poprawy. Dane z real world czy z obserwacji dermatologów – ten lek już jest dostępny w leczeniu łuszczycy skóry – wskazują na bardzo szybką i skuteczną poprawę stanu zdtrowia chorych. Czyli mamy już szeroką gamę leków z możliwością dostosowania indywidualnego terapii dla pacjenta pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa oraz przede wszystkim możliwości osiągnięcia remisji lub niskiej aktywności choroby. To jest nasz cel, który będzie tym bliżej, im więcej dostępnych leków będziemy mieli.

Na jakie jeszcze nowe cząsteczki czekają reumatolodzy?

W tej chwili proceduje się – i mam nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do efektywnego zakończenia prac –  refundacja drugiego blokera IL-1. Ten lek potrzebny nam jest dla osób z chorobą Stilla: dorosłych i dzieci. Zwiększenie możliwości terapeutycznych jest istotne, ponieważ jeżeli jedna cząsteczka nie jest skuteczna w leczeniu, próbuje się ją zastąpić drugą. Teraz na razie takiej możliwości nie mamy.

Czekamy też na leki, które dopiero będą się pojawiać. Prowadzone są badania kliniczne w chorobach, w których do tej pory nie było możliwości terapeutycznych. Wiemy, że lada moment może się pojawić inhibitor JAK w leczeniu olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Czekamy na lek, który jest w tej chwili procedowany w leczeniu ziarniniakowatości eozynofilowej z zapaleniem naczyń, który również będzie naszą domeną reumatologiczną. W badaniach trzeciej fazy są także leki na leczenie zespołu Sjögrena, twardziny i tocznia rumieniowego układowego.

Rozmowę z prof. Brygidą Kwiatkowską przeprowadziliśmy w trakcie XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Menedzer Zdrowia youtube

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.