Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

ADA odradza stosowanie złożonych leków GLP-1 na RZS

Udostępnij:

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) wydało oświadczenie, w którym zaleca unikanie stosowania złożonych agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1 RA) i leków z podwójną klasą leków insulinotropowych polipeptydów insulinotropowych (GIP)/GLP-1 RA w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

ADA zaleca leki GLP-1 RA i GIP/GLP-1 RA zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia cukrzycy typu 2, zmniejszania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nerek oraz kontroli masy ciała.

Nowe oświadczenie ADA odnosi się do niezatwierdzonych, nieuregulowanych wersji, które pojawiły się wraz ze wzrostem popytu na te leki na odchudzanie. 

– Złożone produkty GLP-1 RA i podwójne GIP/GLP-1 RA są związane z klinicznie istotnymi błędami dawkowania i zdarzeniami niepożądanymi. Bardziej niepokojące dla bezpieczeństwa osób są podrabiane produkty, które trafiły do amerykańskiego łańcucha dostaw leków oraz te reklamowane w internecie i przez nielegalne źródła – czytamy w oświadczeniu ADA opublikowanym 2 grudnia 2024 r. w „Diabetes Care”.

Jeden z autorów oświadczenia, Joshua J. Neumiller z Wydziału Farmakoterapii Washington State University w Spokane w stanie Waszyngton (USA), wskazuje, że nie zaleca się stosowania złożonych produktów inkretynowych niezatwierdzonych przez FDA ze względu na niepewność co do ich zawartości i wynikające z tego obawy dotyczące bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.

– Jeśli lek inkretynowy jest niedostępny, zaleca się zmianę na inny lek zatwierdzony przez FDA jako klinicznie właściwy, aby osiągnąć i utrzymać zindywidualizowane cele terapeutyczne w zakresie obniżania poziomu glukozy, kontroli masy ciała i/lub redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego i nerkowego – tłumaczy ekspert, dodając, że po ustąpieniu niedostępności produktu inkretynowego należy ponownie ocenić stosowność wznowienia oryginalnego leku inkretynowego zatwierdzonego przez FDA.

Dokument wskazuje, że produkty złożone nie są identyczne z wersjami zatwierdzonymi przez FDA, mogą być dystrybuowane w niestandardowych urządzeniach dozujących i mogą nie zawierać wystarczających instrukcji obsługi.

Z uwagi na to, że klinicyści mogą nadal decydować się na stosowanie lub polecanie produktów złożonych z powodów m.in.  finansowych, ADA opracowała dodatkowe porady. To m.in. omówienie stosowania preparatu z lekarzami, stosowanie produktów, które zawierają wskazówki dotyczące dawkowania, zgłaszania zdarzeń niepożądanych do odpowiedniego organu.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.