REUMATOLOGIA
Twardzina układowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zaburzenia snu w twardzinie układowej

Udostępnij:
Istotnie statystycznie związek nasilenia zaburzeń snu został stwierdzony w odniesieniu do częstości występowania dolegliwości gastrycznych, nasilenia bólu oraz nasilenia świądu.
Twardzina układowa (TU) jest chorobą wielonarządową, przewlekle postępującą. Obraz kliniczny choroby jest heterogenny. Z uwagi na różne aspekty choroby jest ona związana z istotnym obniżeniem jakości życia. Jednym z elementów mających zasadniczy wpływ na jakość życia są zaburzenia snu. Badanie dotyczące zaburzeń snu przeprowadzono w populacji chorych na TU w Kanadzie uwzgledniając dane z rejestru chorych. Przebadano 397 pacjentów (88% kobiet, średni wiek badanych 57 lat; 25% stanowiły osoby z postacią uogólnioną choroby, średni czas trwania choroby – licząc od wystąpieniea pierwszego objawu choroby innego niż objaw Raynauda- wynosił 10 lat). Zaburzenia snu oceniano w oparciu o krótką ankietę składającą się z 8 punktów (Patient-Reported outcome Measurement Information System – PROMIS sleep disturbance scale short form). Uzyskany w formularzu stopień zaburzeń snu odniesieniono do czynników, które mogą potencjalnie mieć wpływ na uzyskany wynik. Uwzględniono zarówno czynniki socjodemograficzne, jak i czynniki medyczne. Istotnie statystycznie związek nasilenia zaburzeń snu został stwierdzony w odniesieniu do częstości występowania dolegliwości gastrycznych, nasilenia bólu oraz nasilenia świądu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.