Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zmęczenie we wczesnym reumatoidalnym zapaleniu stawów

Udostępnij:
Leczenie pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów zgodnie z ukierunkowaniem na cel przyczynia się do redukcji zmęczenia. W badaniu wykazano, że uzyskanie remisji po 6 miesiącach leczenia związane jest z redukcją ryzyka występowania zmęczenia po 24 miesiącach choroby.
Zmęczenie należy do objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Notowane jest u ponad 70 proc. chorych. Chociaż jest to objaw subiektywny, który jest uzależniony również od wielu czynników niezwiązanych z chorobą, ma jednak istotny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie chorego, a także wiąże się z generowaniem kosztów.

W myśl aktualnej strategii leczenia RZS celem terapii jest nie tylko redukcja obiektywnych objawów choroby, jak ból czy obrzęk stawów, ale także jakość życia chorego bezpośrednio związana z realizacją potrzeb osobistych, zawodowych i społecznych. Zmęczenie stało się również ważnym elementem oceny efektywności leczenia.

Niewiele jednak wiadomo na temat patogenezy zmęczenia w RZS, również we wczesnym etapie choroby, oraz czynników mających wpływ na jego natężenie.

Analizowano dane 204 chorych z wczesnym rozpoznaniem RZS, leczonych zgodnie ze strategią ukierunkowaną na cel w 11 ośrodkach reumatologicznych w Norwegii. W badanej populacji odnotowano wysoki odsetek pacjentów zgłaszających występowanie istotnego zmęczenia. Ocenę przeprowadzono na skali wizualnej, gdzie przyjęto, że wartość powyżej 20/100 oznacza występowanie istotnego zmęczenia. Po rozpoczęciu farmakoterapii w toku obserwacji notowano szybki i stały spadek zmęczenia, który skorelowany był ze zmniejszeniem aktywności choroby. Po 24 miesiącach obserwacji uzyskano redukcję zmęczenia z 69 do 38 proc.

W badaniu wykazano, że uzyskanie remisji po 6 miesiącach leczenia związane jest z redukcją ryzyka występowania zmęczenia po 24 miesiącach choroby. Natomiast wśród czynników, które miały wpływ na utrzymywanie się istotnego zmęczenia po 24 miesiącach, wymieniono: brak remisji po 6 miesiącach, mniej obrzękniętych stawów w ocenie wyjściowej na początku choroby, niższą ocenę aktywności w badaniu USG Power-Doppler, wyższą ocenę aktywności choroby przez pacjenta.

Autorzy badania zwrócili również uwagę, że wśród chorych z RZS są pacjenci z wysoką aktywnością choroby bez zmęczenia, jak również z niską aktywnością choroby i wysokim wskaźnikiem zmęczenia. To dowód na to, że jest to złożony problem, a na odczuwanie zmęczenia może wpływać wiele czynników.

Leczenie pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów zgodnie z ukierunkowaniem na cel przyczynia się do redukcji zmęczenia. Być może wdrożenie strategii niefarmakologicznych może również wpłynąć na ograniczenie zmęczenia i w ten sposób przynieść korzyść pacjentom.

Opracowanie: dr n.med. Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.