Aspiryna w zapobieganiu chorobom serca. Nowe wnioski
Tagi: | aspiryna, stosowanie, choroby serca, zawał serca, udar, zapobieganie |
Czy aspiryna straciła swoją skuteczność w zapobieganiu zawałom serca? Specjaliści dowodzą, że stosowanie prewencyjne aspiryny u osób, które nie miały zawału serca, ani udaru - nie zapobiega u nich wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego w przyszłości.
Badanie opublikowane w 1988 r. w New England Journal of Medicine wykazały 44 proc. spadek liczby zawałów serca wśród amerykańskich lekarzy w wieku 40-84 lat, którzy przyjmowali aspirynę.
To spowodowało, że aspiryna stała się "nawykiem" dla milionów Amerykanów. W 2017 r. prawie jedna czwarta z nich w wieku powyżej 40 lat, którzy nie mieli stwierdzonej choroby sercowo-naczyniowej (CVD), przyjmowała lek, a ponad 20 proc. osób przyjmowała preparat na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.
Jednak w 2018 r. trzy badania (ASCEND, ARRIVEi ASPREE) wykazały odwrócenie rzekomych korzyści ze stosowania aspiryny w zapobieganiu chorobom serca.
Według dr Johna Wonga, wiceprzewodniczącego amerykańskiej grupy zadaniowej ds. usług prewencyjnych (USPSTF) kalkulacja przyjmowania aspiryny zmieniła się dramatycznie: lek zmniejszył ryzyko zawału mięśnia sercowego tylko o 11 proc. wśród badanych, podczas gdy potencjalne szkody ciągłym jego przyjmowaniem, były znacznie większe.
Według Wonga, który jest również profesorem medycyny i lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w Tufts University School of Medicine w Bostonie, pacjenci przyjmujący niskie dawki aspiryny mieli o 58 proc. zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego w porównaniu z tymi, którzy nie przyjmowali aspiryny, a także o 31 proc. zwiększone ryzyko krwawienia śródczaszkowego.
Czy aspiryna nagle straciła swoją "magiczną moc" w zapobieganiu zawałom serca?
Dr Wong przypisał spadek skuteczności aspiryny w zapobieganiu zawałom serca u pacjentów, u których nie wystąpił zawał ani udaru mózgu.
Według Muhammada Maqsooda, kardiologa w DeBakey Heart and Vascular Center w Methodist Hospital w Houston, na rynku są nowe klasy leków, które mogą stanowić bezpieczniejszy zamiennik aspiryny. To inhibitory purynoceptora P2Y 12 (P2Y12), które zdaniem lakarza, skutecznie obniżają ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym lub poddawanych planowym przezskórnym zabiegom wieńcowym.
Maqsood podkreśla też potrzebę badań klinicznych, które ocenią inhibitory P2Y12 w prewencji pierwotnej.
Nowe wytyczne w stosowaniu aspiryny
Nowe dowody skłoniły USPSTF do opublikowania w 2022 r. nowych wytycznych, obniżając rekomendację stosowania małych dawek aspiryny w profilaktyce pierwotnej. Wcześniej organizacja stwierdziła, że klinicyści "powinni" rozpocząć codzienne podawanie małych dawek aspiryny u dorosłych w wieku 50-59 lat i "rozważyć" jej stosowanie u osób w wieku 60-69 lat, u których 10-letnie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych było wyższe niż 10 proc.
Zaktualizowane wytyczne wskazują, że decyzja o rozpoczęciu stosowania małych dawek aspiryny u dorosłych w wieku 40-59 lat z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych większym niż 10 proc. powinna być indywidualna, oparta na profesjonalnej ocenie i indywidualnych preferencjach pacjenta. USPSTF odradza również stosowania aspiryny u osób powyżej 60 roku życia.
Tymczasem American College of Cardiology i American Heart Association także zmniejszył wcześniejsze zalecenia dotyczące niskich dawek aspiryny do bardziej zniuansowanego zalecenia, stwierdzając, że "niskie dawki aspiryny mogą być brane pod uwagę w pierwotnej profilaktyce ASCVD wśród wybranych dorosłych w wieku 40-70 lat".
Przy różnej granicy wiekowej zalecania stosowania aspiryny, klinicyści mogą wziąć pod uwagę kilka zmiennych.
- Pacjentowi w wieku powyżej 60 lat, który jest narażony na wysokie ryzyko niekorzystnych skutków sercowo-naczyniowych, a który nie jest w stanie rzucić palenia i prawdopodobnie nie doświadczy problematycznego krwawienia, klinicysta może zalecić aspirynę - powiedział Douglas Lloyd-Jones, były prezes American Heart Association i obecny przewodniczący Wydziału Medycyny Prewencyjnej oraz praktykujący kardiolog w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago. Dodał, że czasami lekarze biorą pod uwagę stężenie wapnia w tętnicach wieńcowych - jeśli jest on podwyższony (wynik Agatstona powyżej 100), można zalecić przyjmowanie niskich daawek aspiryny.
Lloyd-Jones powtórzył również, że pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie małych dawek aspiryny, jeśli już doświadczyli zawału serca, udaru mózgu, epizodu migotania przedsionków lub wymagali stentu naczyniowego.