123 RF

Dlaczego nie są znane tegoroczne limity przyjęć na kierunek lekarski?

Udostępnij:

– Jest zwłoka w podpisaniu rozporządzenia dotyczącego limitu miejsc na kierunkach lekarskich na uczelniach, gdyż czekamy w resorcie zdrowia na informacje w sprawie Politechniki Bydgoskiej i Akademii Tarnowskiej – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Pod koniec maja ministrowie nauki i zdrowia napisali we wspólnym oświadczeniu, że Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska mają zostać ujęte w rozporządzeniu resortu zdrowia w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim.

Rezydenci mówią „nie”

3 lipca Porozumienie Rezydentów OZZL w przesłanym stanowisku przypomniało, że Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Akademia Tarnowska jeszcze kilka miesięcy temu otrzymały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Do stanowiska tego odniosła się minister Izabela Leszczyna. Jak zapewniła, obiecała, że poczeka z podpisaniem rozporządzenia, bo informacje o tych szkołach ma dostać niebawem.

– Nie chcę wydać rozporządzenia, umieszczając w nich szkoły, co do których nie dostałam jeszcze pozytywnej opinii PKA, dlatego zwlekam – powiedziała.

Podkreśliła, że rozumie, iż uczelnie czekają na podpisanie i publikację rozporządzenia dotyczącego limitu przyjęć na kierunkach lekarskich. – Wizytacja PKA była we wszystkich uczelniach. Teraz państwo profesorowie opisują, wydają opinie, które muszą wrócić do szkoły i szkoła będzie miała prawo się do niej odnieść, dlatego ten proces trwa – dodała.

O kwestiach związnych z dopuszczeniem kształcenia przyszłych lekarzy rozmawiali przedstawiciele Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia – wiceministrem Markiem Kosem oraz wiceministrem Jerzym Szafranowiczem.

Przewodniczący PR OZZL w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” powiedział, że na spotkaniu przekazane zostało wiceministrom stanowisko rezydentów w tej sprawie. – W naszej ocenie decyzja, szczególnie w przypadku Akademii Tarnowskiej, o ich przyznaniu jest wysoce wątpliwa. Sytuacja, w której kształci się niemalże zaledwie w połowie wymiaru godzin jakichś przedmiotów, w formie niezgodnej z opiniami ekspertów, budzi nasz sprzeciw. Nie ma na to naszej zgody – podkreślił Goncerz.

Osiem uczelni poza projektem, dwie pod znakiem zapytania

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym przekazano do konsultacji społecznych pod koniec maja. Zaznaczono w nim, że w roku akademickim 2024/2025 nie zostały uwzględnione propozycje uczelni, które dotychczas nie mają zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej na rozpoczęcie kształcenia. To osiem uczelni i jedna filia uczelni, które prowadziły kształcenie w roku akademickim 2023/2024 z negatywną opinią PKA: Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi, Akademia WSB, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W uzasadnieniu do projektu resort zdrowia zaznaczył, że możliwe jest uruchomienie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim na dwóch uczelniach: Akademii Tarnowskiej (utrzymana negatywna opinia 20 kwietnia 2023 r.) i na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (negatywna opinia PKA z 19 października 2023 r.).

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.