Europa najszybciej ocieplającym się kontynentem
Tagi: | Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, klimat, ocieplenie klimatu, upały, zdrowie, zgony, Europa |
Ponad 175 tys. Europejczyków każdego roku umiera z powodu upałów – alarmuje WHO. Na naszym kontynencie temperatury rosną w tempie dwukrotnie szybszym od przeciętnej dla innych części świata.
W niektórych miejscach na świecie kryzys klimatyczny już teraz powoduje wzrost temperatur do nieznośnych poziomów. Szacunki pokazują, że w latach 2000–2019 na całym świecie każdego roku dochodziło do ok. 489 tys. zgonów spowodowanych upałami, przy czym na region europejski przypada 36 proc. ofiar, co oznacza średnio 176 tys. rocznie – podkreśla WHO.
Podaje się, że trzy najcieplejsze lata zanotowane kiedykolwiek w regionie europejskim nastąpiły po 2020 r., a z dziesięciu najcieplejszych lat aż siedem przypada na okres po 2007 r.
W ciągu ostatnich 20 lat śmiertelność związana z upałami wzrosła o 30 proc. Liczba zgonów związanych z wysoką temperaturą wzrosła w prawie wszystkich krajach Starego Kontynentu.
WHO tłumaczy, że upały są źródłem „stresu termicznego”, który następuje, gdy organizm ludzki nie jest już w stanie utrzymać temperatury w granicach 36–37 stopni. Jest to obecnie w Europie główna przyczyna zgonów związanych z klimatem.
Ekstremalne temperatury zaostrzają także choroby przewlekłe, choroby układu krążenia, układu oddechowego i mózgowo-naczyniowego, negatywnie wpływają również na zdrowie psychiczne i schorzenia związane z cukrzycą.
W ocenie WHO liczba ofiar śmiertelnych upałów będzie w najbliższych latach gwałtownie się zwiększać na skutek ocieplenia klimatu.
Organizacja rekomenduje opracowanie planów działania w zakresie niwelowania skutków upałów. We współpracy z Europejskim Centrum Środowiska i Zdrowia w Bonn w Niemczech opracowuje kolejne wytyczne w tym zakresie. Jak tłumaczy, „ma to zapewnić oparty na dowodach punkt odniesienia dla władz krajowych i lokalnych w celu opracowania własnych planów lub aktualizacji istniejących”.
– Faktem jest, że niekorzystnym skutkom zdrowotnym związanym z upałami można w dużej mierze zapobiec dzięki dobrym praktykom w zakresie zdrowia publicznego – wskazuje WHO.