123RF

Operacja jednoczesnej wymiany stawu biodrowego, kolanowego i wstawienia implantu kości udowej

Udostępnij:
Operację – w jednym czasie – wymiany stawu biodrowego, kolanowego i wstawienia implantu kości udowej przeprowadzili u 65-letniej pacjentki lekarze z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Rzadki zabieg
Dr Paweł Olszewski, który był głównym lekarzem operującym, podkreślił, że takie zabiegi wykonywane są bardzo rzadko.

– Wykonaliśmy zabieg, który wykonuje niewiele ośrodków w Polsce – podał dr Olszewski w materiałach prasowych przekazanych przez szpital. Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego przeprowadzono w jednym czasie ze wstawieniem tytanowego implantu kości udowej. Operacja trwała kilka godzin. Przeprowadziło ją czterech chirurgów, w tym jeden z Poznania.

Zoperowana pacjentka – jak poinformował szpital – jako dziecko miała nierozpoznaną i nieleczoną wrodzoną dysplazję stawu biodrowego. Skutkiem tego było to, że w wieku 32 lat miała w odstępie czasu wszczepione endoprotezy obu stawów biodrowych, z reoperacją po dwóch latach. Przed dziesięcioma laty wymieniono obie te endoprotezy, bo się zużyły, ale w trakcie jednego z tych zabiegów doszło do pęknięcia kości udowej. Lekarze połączyli tę kość, ale w ostatnich latach pękła ona ponownie. Pacjentka szukała pomocy w wielu miejscach, aż trafiła do Białegostoku.

Udana operacja
Pacjentka, która od dwóch lat praktycznie nie mogła się poruszać, została już wypisana ze szpitala. Czeka ją rehabilitacja, zaczyna chodzić. Lekarze ocenili efekt operacji jako bardzo dobry.

Klinika Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku chce zwiększać zakres wykonywanych operacji. Kierujący kliniką dr Jan Kiryluk poinformował, że lekarze z tej placówki wykonają w 2023 r. ok. 900 operacji protezoplastyki stawów: biodrowego, kolanowego i ramiennego (w tym 80 replantacyjnych, czyli ponownych zespoleń). Ma to być prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim.

– Rozpoczynamy implantację protez tzw. drukowanych indywidualnie, stosowanych u pacjentów ze znaczną destrukcją tkanki kostnej. U tych pacjentów najpierw uzupełniamy ubytek w tkance kostnej elementem wydrukowanym w technologii 3D, a następnie implantujemy protezę – wyjaśnił.

Lekarze z USK mają od 2024 r. przeprowadzać operacje replantacyjne w ramach ogólnopolskiego systemu takich operacji. Chcą także przeprowadzać podobne – jak zabieg u pani Alicji – operacje u pacjentów onkologicznych.

Przeczytaj także: „Nowatorskie leczenie złamań kości piętowej”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.