Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy stężenie interleukiny 7 koreluje z ciężkością mukowiscydozy?

Udostępnij:
Wysokie stężenie interleukiny-7 w surowicy stwierdzono w infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych. Pacjenci chorujący na mukowiscydozę charakteryzują się zwiększoną podatnością na infekcje układu oddechowego; z powyższych względów niemieccy naukowcy zbadali, czy oznaczanie stężenia IL-7 może stanowić jeden z markerów ciężkości choroby.
Zbadano 164 pacjentów z mukowiscydozą (130 dorosłych i 34 niepełnoletnich) oraz 60 zdrowych ochotników. Okazało się, że pacjenci chorujący na CF charakteryzowali się znacząco wyższym poziomem interleukiny 7 w surowicy w porównaniu z osobami zdrowymi (średnio 9,79 pg/ml w grupie CF i 4,55 pg/ml w grupie kontrolnej; p<0,001).

Wykazano także, że stężenia IL-7 były tym wyższe, im niższe było BMI pacjenta (p=0,021); ponadto wysokie jej wysokie stężenie istotnie zwiększa prawdopodobieństwo kolonizacji dróg oddechowych przez Staphylococcus aureus.

W czasie 1,5 roku zaobserwowano, że pogarszanie się funkcji płuc koreluje ze wzrostem poziomu oznaczanej cytokiny. Zaostrzenia choroby, w tym ciężkie, nie były związane z poziomem IL-7.

Badanie wykazało pewną zależność, lecz nie określiło stężeń stanowiących punkty odcięcia mogące stanowić wskazówkę diagnostyczną i terapeutyczną. Z tego względu należy poczekać na kolejne doniesienia, które być może rozstrzygną tę kwestię.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.